Yunan Bakan Dendias 'tan skandal ‘Lozan’ çıkışı!

Yunan Bakan Dendias 'tan skandal ‘Lozan’ çıkışı!

Tükiye’nin Ege Denizi’ndeki egemenliğinin en fazla 3 mil olduğunu iddia eden Dendias, "Türkiye Lozan Antlaşması'nı dikkatlice incelemelidir" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan Türkiye’ye skandal bir 'Lozan' açıklaması geldi.

Tükiye’nin Ege Denizi’ndeki egemenliğinin en fazla 3 mil olduğunu iddia eden Dendias, Türkiye Lozan Antlaşması'nı herhangi bir değişiklik yapmadan dikkatlice incelemeli ve Yunanistan'ın da yaptığı gibi içeriğine saygı göstermelidir" ifadelerini kullandı.

Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos'un "Türkiye ile çatışmaya hazırız" sözlerinden sonra bir skandal açıklama da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan geldi. Türkiye'ye Lozan Anlaşması üzerinden sataşan Dendias, "revizyonist ve gri alan yaklaşımlarının" Türkiye için bir bumerang etkisi yaratabileceğini söyledi. Dendias ayrıca, Türkiye'nin Ege'deki egemenliğinin maksimum 3 mil olduğunu iddia etti.Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ethnos gazetesine verdiği mülakatta Yunan diplomasisinin olağanüstü bir enerjiyle Akdeniz'e yeniden döndüğünü de söyledi.

"TOPRAKLARIMIZI ETKİLİ BİR BİÇİMDE KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Dendias, Yunanistan'ın, Türkiye dahil tüm komşularıyla deniz alanlarının belirlenmesinin vazgeçilmez hedefi olduğunu ifade etti.  Ancak bunun, BM Deniz Hukuku Antlaşması'nda yer alan maddelerin tamamının uygulanmasıyla olabileceğini kaydetti.

Dendias, "Başbakan Kiryakos Miçotakis'in de belirttiği gibi, Yunanistan, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini her zaman etkili ve güvenli bir şekilde savunacaktır" dedi.

Şengör, Ecevit'e "Cahil" Dedi.

"TÜRKİYE, LOZAN ANLAŞMASINI İYİ İNCELEMELİ" KÜSTAHLIĞI"

Türkiye'nin coğrafyayı ve komşularını görmezden gelme ve uluslararası hukukun hayali kurallarını uygulama çabalarının hiçbir etkisi yoktur. Ve uluslararası toplum tarafından kınanmıştır" ifadesini kullanan Yunanistan Dışişleri Bakanı, "Türkiye Lozan Antlaşması'nı herhangi bir revizyon olmadan (değişiklik yapmadan) dikkatlice incelemelidir. Ve Yunanistan'ın da yaptığı gibi içeriğine saygı göstermelidir" şeklinde konuştu.

"YUNAN DİPLOMASİSİ AKDENİZ'E GERİ DÖNDÜ"

Yunan Dışişleri Bakanı, "Yunan diplomasisinin Akdeniz'e geri dönüşü" ifadelerine açıklık getirdi. Libya ve Suriye'ye özel elçiler atanmasının yanı sıra Şam ve Trablus'taki elçiliklerin şartlar izin verdiğinde yeniden faaliyete geçmesi olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE'YE SUÇLAMA"

Dendias, Yoruma dayalı" ya da "gri bölgeler"in Türkiye'ye bir bumerang gibi dönebileceğini belirtti. Lozan Anlaşması'nın 12'inci maddesine atıfta bulunarak Türkiye'nin Ege'deki egemenliğinin maksimum 3 mil olduğunu ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika