Yunanistan Başbakanı Miçotakis: 'Yangınlarla mücadelede başarısız olduk'

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: 'Yangınlarla mücadelede başarısız olduk'

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ülkede çıkan yangınlarla mücadeledeki başarısızlık için halktan özür diledi, sorumluların hesap vereceğini ve yangından etkilenenlere tazminat ödeneceğini dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunanistan genelinde devam eden yangınlarla mücadeledeki başarısızlık için halktan özür dileyerek, hataların tespit edilip düzeltileceğine dair söz verdi. “Evlerinin veya mallarının yandığını gören vatandaşlarımızın acısını çok iyi anlıyorum” diyen Miçotakis, ilk önceliğin “hayat kurtarmak” olduğunu kaydetti.

500 MİLYON EURO EK BÜTÇE

Miçotakis, Yunanistan’ın yangınla müdahalesindeki başarısızlıkların tespit edileceğini, sorumluların hesap vereceğini ve yangından etkilenenlere tazminat ödeneceğini belirtti. Yangınlarda zarar gören kişilerin zararlarının karşılanması ve yardım edilmesi için 500 milyon avroluk ek bütçeyi onayladığını duyuran Miçokatakis, son birkaç gün içinde 63 organize tahliyenin gerçekleştiğini, ülkenin dört bir yanında 586 yangın çıktığını ve devam eden sıcak hava dalgasının daha da kötüleştiğini açıkladı.

Başbakan Miçoktakis, yarın ek yardım tedbirlerini açıklayacak bir kabine toplantısına başkanlık edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya