Yunanistan'da 'dinleme' skandalı: Miçotakis özür diledi, muhalefet istifa istiyor

Yunanistan'da 'dinleme' skandalı: Miçotakis özür diledi, muhalefet istifa istiyor

Yunanistan 'Watergate skandalı' ile çalkalanıyor.

Ülkede muhalefetteki ve ülkenin üçüncü büyük partisi Pasok'un lideri ve muhalif gazetecilerin casus yazılım 'Predator' ile savcılık izni alınarak dinlenmesinin ortaya çıkması sonrası Yunanistan'ın istihbarat şefi ve özel kalem müdürü istifa etti. Ancak Başbakan Miçotakis'in de istifası isteniyor. Skandala ilişkin açıklama yapan Miçotakis PASOK lideri Androulakis’ten, istihbarat servisinin kendisini dinlediğini bilmediği için özür borçluyum" dedi.

Yunanistan'da aralarında muhalif liderler ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişinin casus yazılımlarla telefonlarının takip edildiğinin ortaya çıkması üzerine muhalefetten hükümete tepki yükseldi. Tepkiler sonrası İstihbarat şefi skandaldan dolayı istifa etti. Başbakan Kiryos Miçotakis de dinlenen muhalefetteki ve ülkenin üçüncü büyük partisi Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Nikos Androulakis’ten özür diledi. Ancak muhalefet ülkenin 'Watergate skandalı' olarak tanımladığı dinleme olayı nedeniyle Başbakan'ın istifasını istiyor.


Komşu Yunanistan büyük bir dinleme skandalı ile sarsılıyor. Yunanistan’ın üçüncü büyük partisinin liderinin telefonunun dinlenmesi Atina’da siyasi çalkantıya neden oluyor. Dinleme skandalından muhafazakâr hükûmete mesafeli yaklaşan gazeteciler de nasibini alıyor.

Yunanistan'ın istihbarat şefi ve özel kalem müdürünün istifa ettiği dinleme skandalı; 'karanlık uygulamaların' gündeme yansımasıyla beraber istifa çağrılarının havada uçuştuğu ABD’deki Watergate skandalına benzetilen bir casusluk krizine dönüşmüş durumda.

 

Miçotakis'in yeğeni ve en yakın yardımcısı istifa etti
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkenin üçüncü büyük partisinin lideri olan siyasi rakibinin cep telefonunun, doğrudan kendisine bağlı olan istihbarat servisi ‘EYP’nin emriyle dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından 2019 yılından itibaren yürüttüğü başbakanlık görevindeki en zor saatlerini yaşıyor.

Başbakanlık ofisi, cuma günü dinleme skandalı nedeniyle, o zamana kadar saygı duyulan EYP başkanı Panagiotis Kontoleon'un istifasını açıklamak durumunda kaldı. Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın haberine göre Kontoleon'un istifasını, Miçotakis'in yeğeni ve en güvendiği yardımcısı Grigoris Dimitriadis'in istifası takip etti. Pazar günüyse Miçotakis dinlemenin 'büyük ve affedilemez bir hata' olduğunu kabul etti.

Hükûmet sözcüsü Yannis Oiknomou ise hükûmetin en başından beri skandalın yasaların belirlediği çerçevede eksiksiz bir şekilde soruşturulmasından yana olduğunu, gelişmelere kurumsal saygı ve kamu çıkarını koruma bakış açısıyla yaklaştığı açıklamasında bulundu.

Telefonu dinlenen liderden açıklama
Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu üyesi olan Pasok başkanı Nikos Androulakis, skandalın boyutları ortaya çıkmaya başladığı cuma günü geç saatlerde gerçekleştirdiği konuşmasında "Yunan hükümetinin en karanlık uygulamaları kullanarak beni gözetleyeceğini hiç beklemezdim" diyerek "Yunan vatandaşlarının insan hak ve özgürlüklerini korumak bizim demokratik görevimizdir. Bugün, kibirleri ve cezasızlık duygularıyla her şeyi yapabileceklerini düşünenler için bir hakikat anıdır" diye ekledi.

Androulakis, daha sonra sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda, üçüncü ülkelerin kendisinin dinlenmesini talep ettiği iddialarına atıfla Ermenistan ve Ukrayna gibi adı geçen ülkeler tarafından telefonlarının dinlenilmediğini açıkladı.

Çipras: Miçotakis yalan söylüyor
Androulakis ile muhalif gazetecilerin telefonlarının dinlenmesi Atina’da muhalefet partilerinin sert tepkilerine neden oluyor. Dinleme skandalının ardından kameralar karşısında yaptığı açıklamada Aleksis Çipras, Başbakan Mitsotakis'i kasıtlı olarak yalan söylemekle suçladı. Çipras açıklamasında “Kendisi ilk günden beri istihbaratın başındayken neyi kanunlaştırdığını bilmiyor muydu? Ona kim inanabilir?” sorularını yöneltti.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) konuyla ilgili olarak “KKE'nin defalarca kınadığı karanlık bir ortamı ve delik deşik olmuş bir kurumsal çerçeveyi su yüzüne çıkardığı için telekulak skandalı ne unutulabilir ne de birkaç özür ve birkaç istifayla geçiştirilebilir” açıklamasını gerçekleştirdi.

Eski Maliye Bakanı Yanis Varofakis liderliğindeki ‘Mera 25’ ise ilgili açıklamasında “Mera25, 2019 yazından bu yana Parlamento içinde ve dışında Kiriakos Miçotakis ve hükûmetinin ülkeyi Viktor Orban’ın Macaristan’ına benzetmeye yönelik siyasi tercihini kınamaktadır. Gazetecilere yönelik zulüm, göçmenlere karşı denizde işlenen suçlar, milletvekillerine barışçıl gösteri yapma yasağı, tahammül edilemez ve gereksiz polis şiddeti, suç şebekeleri - ve şimdi de istihbarat tarafından yapılan bir dizi izleme” mesajını verdi.

Miçotakis: Haberim yoktu, Androulakis’ten özür diliyorum
Öte yandan Başbakan Miçotakis, PASOK lideri Nikos Androulakis’ten özür diledi. Miçotakis, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı EYP’nin Başkanı Panagiotis Kontoleon’un, PASOK lideri Nikos Androulakis ve CNN Yunanistan’ın ekonomi muhabirlerinden Thanasis Koukakis’in telefonlarının dinlendiğine dair iddialar için özür diledi. Yunan medyasında yer alan haberlere göre, durumu ciddi ve affedilemez bir hata olarak nitelendiren Miçotakis "Haberim yoktu, buna asla izin vermezdim. Bay Androulakis’e yapılan hata için bir özür borçluyum" açıklamasında bulundu.

Ancak ülkede muhalefet Miçotakis'in istifasını istiyor.

Bu arada isimlerinin açıklanmaması koşuluyla basına konuşan 2 milletvekili de, 29 Temmuz’da bir meclis komitesi sırasında İstihbarat Başkanı Kontoleon’un, servisin ‘CNN Yunanistan için çalışan bir finans gazetecisi olan Thanasis Koukakis’i gözetlediğini’ kabul ettiğini söyledi.

Androulakis de Yunanistan parlamentosunu davayı araştırmak için bir soruşturma komitesi kurmaya çağırdı. Hükümet, resmi olarak sunulması halinde talebi destekleyeceğini açıkladı.

Skandalın ardında yeğen var
Telekulak rezaletinin detayları ise ülkede bağımsız ve muhalif gazetecilerin kurduğu 'Reporters United' haber platformunda yer aldı. "Büyük kardeş ve büyük yeğen" başlıklı dosya haberde şu iddialarda bulunuldu: Miçotakis'in, Başbakanlık Genel Sekreteri görevindeki yeğeni Grigoris Dimitriadis'in şirketinin illegal casus yazılımı ve izleme araçları satan firmalarla ortaklığı bulunuyor. Dimitriadis'in orkakları Yunanustan'da yasa dışı izleme / casus programı olan Predator'u pazarlıyor. Ortaklar, Yunanistan halkını ve kurumlarını kanuna aykırı şekilde gözetleyip hackliyor. Yeğen Dimitriadis kendini 'ticari faaliyetlerim kesinlikle hukukidir' diyerek savunuyor. Başbakan Miçotakis ise yasa değişiklikleri ile yeğenini korumaya alarak olayı örtbas etmeye çalışıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya