2 kitabın gelirleri ihraç edilen akademisyenlere aktarılacak

2 kitabın gelirleri ihraç edilen akademisyenlere aktarılacak

Yordam Kitap’tan yapılan açıklamada yeni basılacak Makroekonomi ve Mikroekonomi isimli kitapların tüm gelirlerinin KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle dayanışma fonuna aktarılacağı ifade edildi.''BU KARANLIKTAN EL ELE TUTUŞARAK...

Yordam Kitap’tan yapılan açıklamada yeni basılacak Makroekonomi ve Mikroekonomi isimli kitapların tüm gelirlerinin KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle dayanışma fonuna aktarılacağı ifade edildi.

''BU KARANLIKTAN EL ELE TUTUŞARAK ÇIKABİLECEĞİZ’

Açıklama şu şekilde:

"ÜNİVERSİTELERDEN ATILAN AKADEMİSYENLERİN YANINDAYIZ!

2016 Ocak ayından beri üniversitelerden atılan akademisyen sayısı dört binlere ulaştı. Bunun son halkasını, birkaç gün önce yayınlanan KHK ile Ankara Üniversitesi’nden sayısı yüzü bulan akademisyenin atılması oluşturdu.

Bu yolla düşünce ve kültür dünyasının çoraklaştırılıp kurutulduğunu, baskılanarak yok edilmeye çalışıldığını düşünüyoruz. Bunu yapan kör karanlığın dün karşısındaydık, bugün de karşısındayız. Saldırıları sadece saldırının muhatabı olan kişilere değil, tüm topluma yönelik bir saldırı olarak algılıyoruz.

Yordam Kitap olarak, yayına hazırlamakta olduğumuz Makroekonomi ve Mikroekonomi kitaplarının tüm gelirini, daha önce görevlerinden atılan akademisyenler için, çevirmenler kurulu tarafından belirlenecek bir dayanışma fonuna aktaracağımızı 14 Ekim 2016 tarihinde sosyal medya hesaplarımızdan duyurmuştuk. İngiliz yayınevi Pluto Press tarafından yayınlanmış olan Makroekonomi ve Mikroekonomi kitaplarının bu basımından ne Pluto Press, ne kitapların yazarları Ben Fine ve Ourania Dimakou, ne de Yordam Kitap bir kazanç elde edecekti. Kitapların bu basımına Türkiyeli pek çok akademisyen, çeviri ve redaksiyon alanında hiçbir kazanç beklemeksizin katkıda bulunacaktı. Bu akademisyenlerden çoğu, meslektaşlarıyla dayanışmak üzere, harıl harıl çeviri ve redaksiyon yaparken, yeni yayınlanan KHK’nın hedefi oldu.

Bu dayanışma kampanyasına öncülük eden ve meslektaşlarına ellerini uzatan Prof. Dr. Ahmet Haşim KÖSE ve Doç. Dr. Benan ERES başta olmak üzere, redaksiyon ve çeviri alanında kitaba emek veren bir grup akademisyen üniversitelerinden atıldılar.

Makroekonomi ve Mikroekonomi adlı kitapları, önümüzdeki bahar aylarında yayınlayıp okurlarla buluşturacağımızı duyuruyoruz. Herkesin kendi alanında yapabileceği şeyler olduğunu biliyor ve Yordam Kitap olarak, herkesi dayanışmaya davet ediyoruz.

Bu karanlıktan ancak el tutuşa tutuşa çıkabileceğiz."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür Sanat