81 ile yollanan referandum genelgesinin maddeleri

81 ile yollanan referandum genelgesinin maddeleri

İçişleri  Bakanlığı, 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu öncesinde illere dikkat edilecek hususları içeren bir genelge gönderdi. İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu imzasıyla gönderilen "Anayasa Değişikliğinin...

İçişleri  Bakanlığı, 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu öncesinde illere dikkat edilecek hususları içeren bir genelge gönderdi. İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu imzasıyla gönderilen "Anayasa Değişikliğinin Halkoyuna Sunulması" konulu genelge aynı zamanda, seçim sandıklarının kurulacağı okullara da iletildi.

Genelgede referandum tedbirleri şöyle sıralandı:

 1. 81 ilde halk oylaması güvenliği toplantıları yapılacak.
 2. İl halk oylaması güvenlik planları hazırlanacak.
 3. Güvenlik güçlerine Yüksek Seçim Kurulu kararları ve yapılacaklarla ilgili hizmetiçi eğitim verilecek.
 4. Seçim yasaklarının başlayacağı 8 Nisan’a kadar ilçe seçim kuruluna bildirimde bulunularak seçim büroları açılabilecek.
 5. Yol kontrol uygulamaları ve istihbari çalışmalara ağırlık verilecek.
 6. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Seçim Harekât Merkezi kurulacak.
 7. Enerji dağıtım merkezleri, petrol ve doğalgaz boru hatları korunacak. Güvenlik korucusu ve gönüllü koruculardan faydalanılacak.
 8. Siyasi parti binaları, kamu binaları ve vatandaşların toplu olarak bulundukları yerlerde genel emniyet tedbirleri artırılacak.
 9. Baskı yoluyla seçmenin kararını değiştirme, engelleme, oy sandıklarını kaçırma ya da yakma gibi faaliyetlere karşı tedbirler alınacak.
 10. Sandık kurulacak okulların teknik altyapısı gözden geçirilecek.
 11. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve siyasi parti genel başkanlarının katılacakları toplantı ve gezilerde güvenliklerinin sağlanması için tedbirler üst seviyede alınacak.
 12. Oy verme günü bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak.
 13. Sadece lokantalarda yemek verilmesine müsaade edilecek.
 14. Oy sayımı ve dökümünün gecenin geç saatlerine kadar sürebileceği göz önünde bulundurularak, sandıkların konulacağı yerlerle çevrelerinin iyi aydınlatılması sağlanacak.
 15. Oyların sayımı ve dökümü aşamasına gelindiğinde sandık alanı ve etrafında yetkili ve görevli haricinde hiç kimse bırakılmayacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.