ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 25 Mart 2019

ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 25 Mart 2019

ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 25 Mart 2019 ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için "Yeni çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" oluşturdular.Aldatıldık' dememek için, 'aldanmamak' için ve ülkemizde ve dünyada olan bitenlerin...

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için "Yeni çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" oluşturdular.

Aldatıldık' dememek için, 'aldanmamak' için ve ülkemizde ve dünyada olan bitenlerin farkında olmak için okumak ve daha fazla okumak gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta bir sakınca görmüyoruz.

Kürk Mantolu Madonna'nın popçu Madonna olduğunu zanneden medya figürlerine ülkenin teslim edildiği bir dönemde, daha fazla okumanın bir ödev olduğunu bilen okurlarımıza yeni bir seçki sunuyoruz.

Editörlerimizin seçkisinde edebiyattan, tarihe, inceleme-araştırma kitaplarından politik eserlere ve hatıra kitaplarına kadar pek çok türde okunmaya değer kitaplar ve yayınevlerinin okurlarla buluşturdukları yeni eserler yer alıyor.

Kitap dünyasındaki son gelişmelerden haberdar olmak için ABC Kitap sayfalarını takip etmeniz sizin için yeterli.

ABC izleyicilerine keyifli okumalar diliyoruz...

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Pierre Beaumarchais

SEVİLLA BERBERİ VEYA NAFİLE TEDBİR

Çeviren: Berna Günen

İş Bankası Kültür Yayınları

Pierre Augustin Caron de Beaumarchais (1732-1799): Bir saatçinin oğlu olarak Paris'te dünyaya geldi. Saatçilik, öğretmenlik gibi işler yaptı, bunlara tüccarlık, diplomatlığı ekledi ve soyluluk unvanını satın aldıktan sonra İspanya'da yaşadı. Pek çok tiyatro eseri yazdı. Eserleri yakıldı, yasaklandı ama halk ve hatta eleştirdiği soylular tarafından bile hep alkışlandı. Tiyatro Yazarları Derneği'ni kurdu. Almanya'da Voltaire'in eserlerini bastı. Amerika'daki bağımsızlık mücadelesine silah, gemi sağladı. Terör döneminde şüpheli addedildiği için Fransa'ya ancak ölmeden üç yıl önce dönebildi. Yazarın ününü borçlu olduğu üç büyük Figaro oyununun ilki olan Sevilla Berberi veya Nafile Tedbir ilk kez 1775 yılında sahnelenmiştir. Eser, diğer iki Figaro oyununun da (Figaro'nun Düğünü, Suçlu Ana veya Diğer Tartuffe) temel taşları olan canlılığı ve ritm öğeleriyle öne çıkar. Paisiello (1782) ve Rossini (1816) tarafından operaya da uyarlanan bu komedi Kont Almivava'nın âşık olduğu Rosine'e, Figaro yardımıyla ulaşma çabasını konu alır.

128 s.

İstanbul 2019

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

iş-bankası

Adam Gazzaley, Larry D. Rosen

DAĞINIK ZİHİN

Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler

Çeviren: Aysun Babacan

Metis Yayınları

"Beynimiz inanılmaz bilgi işleme sistemlerine ve insanlığın tanıdığı en karmaşık yapıya sahiptir. Fakat yine de eve dönerken süt almayı unutuyoruz. Peki bu nasıl olabiliyor?”

Adam Gazzaley ve Larry Rosen bu basit sorudan yola çıkarak, günümüzde hemen hepimizin muzdarip olduğu zihin dağınıklığı sorununu bir sinirbilimcinin ve bir psikoloğun bakış açısından ele alıyor. Yazarlar kitabın ilk kısmında insan beyninin bilişsel kontrol mekanizmasını açıklayarak şu gibi soruları yanıtlıyor: Bir hedefe odaklanmışken dikkatimiz neden kolayca dağılır? Bir işi bitirmeden diğerine geçmeye yatkın olmamızın evrimsel temeli nedir? Dikkatimizi birkaç şey arasında bölüştürmeye çalıştığımızda neler olur? Dikkat kapasitemiz hayatımızın çeşitli evrelerinde nasıl değişir? İkinci kısımda, yüksek teknoloji dünyasındaki koşulların bilişsel kontrol mekanizmamız üzerindeki bozucu etkileri ele alınıyor: Bilişim çağında her an her türlü bilgiye erişebilmemiz dağınık zihinlerimizi nasıl etkiliyor? Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlar sürekli daldan dala atlama eğilimimizi nasıl besliyor? Güvenliğimizi, sağlığımızı ve ilişkilerimizi tehdit ettiği durumlarda bile yüksek teknolojili cihazlarımızın cazibesine neden direnemiyoruz? Teknoloji bağımlılığımız can sıkıntısı ve kaygı gibi içsel faktörleri nasıl artırıyor? Kitabın son kısmında ise yazarlar, zihnimizin dizginlerini elimize almamıza yardımcı olacak pratik ipuçları ve tavsiyeler sunuyor.

Dağınık Zihin, topluca parlak ekranların esiri olduğumuz şu zamanlarda, teknolojiyi daha bilinçli kullanmamızın önemini gözler önüne seren ayıltıcı bir kitap.

336 s.

İstanbul 2019

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

dağınık-zihin

Dimitris Sotakis

ROMANLIYI YİYEN YAMYAM

Çeviren:Yılmaz Okyay, İbrahim Arıkan

Delidolu Yayınları

Paranın gücü vicdanınızı satın almaya yeter mi?

Soluğun Mucizesi romanıyla tanıdığımız Yunan yazar Dimitris Sotakis'ten, tüketim kültürü ve paranın hegemonyası üzerine keskin bir eleştiri: Romanyalıyı Yiyen Yamyam.

Dünya gündeminden hiç düşmeyen ulusaşırı göç olgusunu sarsıcı bir aşk hikâyesiyle harmanlayarak; insanların mutluluğa ulaşma yolunda ne denli acımasız olabileceğini gözler önüne seren bu metaforik roman, aykırı bir vahşi kapitalizm hicvi sunuyor.

Okuru kendi vicdanıyla baş başa bırakarak mutluluk algısını ve değerlerini sorgulamaya iten Romanyalıyı Yiyen Yamyam, Avrupa edebiyatının yükselen yıldızlarından Sotakis'in artık alametifarikasına dönüşen absürt kalemi ve sınır tanımaz mizahi üslubu ile bir kez daha kendine hayran bıraktırıyor.

Kentin önde gelen zenginlerinden biri olan Zerin, daha önce hiç gitmediği Romanya'ya ve Romanyalılara saplantılı bir tutkuyla bağlıdır. Bir gün, kente Romanyalı bir ailenin taşındığını öğrenir. Onların hayatının bir parçası olması artık kaçınılmazdır…

Paranın gücünü kara mizah aracılığıyla eleştiren bu sürükleyici kitap, vahşi kapitalizmi “yamyam” kisvesi altında bedenleştirerek insanların arasında dolaştırıyor.

Yılmaz Okyay ve İbrahim Arık'ın imzasını taşıyan özenli çevirisi ve özgün kapak tasarımıyla fark yaratan Romanyalıyı Yiyen Yamyam, Dimitris Sotakis'in anlatısını zirveye taşıyor.

“Eğer Flavio'yu yersek onu hiçbir zaman terk etmeyeceğiz; kutsal, sonsuz bir birleşme olacak, bizimle kalacak. Etini tadacağız, ruhu bizlerin ruhuyla bir olacak ve böylece hep içimizde olacak, ikimizin ve çocukların…”

148 s.

İstanbul 2019

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

romalıyı-yiyen-yamyam

tele1-kitap

"ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 25 Mart 2019" haberi, 25 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. ABC Kitap kategorisi altında bulunan ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 25 Mart 2019 haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 25 Mart 2019 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. ABC Kitap konusunda 21 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

 • YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 01:11 Bakan Fidan, Mısırlı mevkidaşı Semih Şükri ile görüşme düzenledi
  2. 01:09 Hemzemin geçitte facianın eşiğinden dönüldü: Tır'a tren çarptı
  3. 01:08 Temsilciler meclisinden TikTok yasağına onay geldi
  4. 01:00 Boykot çağrısı Beyoğlu'nda karşılık bulamadı: "Turist olmasa biz bittik"
  5. 00:57 ABD'den Ukrayna'ya yardım kararı aldı
  6. 00:55 İBB AKOM yağış ve fırtına raporu: Metrekareye 50 kilogram yağış düştü
  7. 00:52 Ambulans uçak minik Alya için havalandı! Yürekler seferber!
  8. 00:52 17 Üniversite'den yabancı öğrencilerle ilgili ortak bildiri yayınlandı
  9. 00:51 Hurda deyip geçmeyin! Yeni fiyatları tavan yaptı
  10. 00:48 Özel'den, 'Yerel seçimleri Cumhur İttfakı kazandı' diyen Erdoğan'a yanıt geldi
  11. 00:44 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan duyuruda bulundu: Sisi Türkiye'ye geliyor
  12. 00:41 Türkiye enflasyonda Avrupa'da birinci oldu: Dünya sıralamasında Afrika ülkelerini de geçti
  13. 00:37 Yeni başkan açıkladı, milyarlık borcu bina üzerine asıldı
  14. 00:35 Maliyetlerdeki aşırı artışın etkisi görüldü: Otomotiv sektörü yatırımda frene bastı
  15. 00:32 Patnos Belediyesi'nde gelen iddia: DEM Parti döneminde araçlar parçalanıp hurdacılara satılmış!
  16. 00:29 Trabzonspor'dan kritik 3 puan geldi!
  17. 00:27 Bu adımları izlerseniz, çamaşır makinenizin kullanım ömrü 30 yıla kadar uzayabilir
  18. 00:27 Tarihi bir adım: ABD'den İsrail Ordusu'na yönelik önemli bir karar!
  19. 00:26 Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrailli bakana sert yanıt geldi: Utanması gereken İsrailli yetkililer
  20. 00:23 İsrail'de bir kez daha Netanyahu protestosu gerçekleşti
  ABC Kitap Haberleri