ABD senatosu Jeff Flake'in Ankara Büyükelçiliği kararını onayladı / Peki Washington neden diplomatik tecrübesi olmayan Flake'i atadı?

ABD senatosu Jeff Flake'in Ankara Büyükelçiliği kararını onayladı / Peki Washington neden diplomatik tecrübesi olmayan Flake'i atadı?

ABD Başkanı Biden'ın önerdiği eski senatör Jeff Flake'in ABD senatosu Ankara Büyükelçli olması kararı onaylandı.

ABC Kritik / Serkut BOZKURT

Eski Cumhuriyetçi Arizona senatörü Jeff Flake'in Ankara Büyükelçisi olarak atanması ABD senatosu tarafından da onaylandı.

 

Flake'in, yakın zamanda ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield'den görevi devralması bekleniyor.

Biden'ın Flake'i Ankara Büyükelçisi olarak önermesinin nedeni rövanş.
Diplomatik kulislerde ABD'lilerin son iki yıldır Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan'dan rahatsız olduğu haberleri geliyor.
Çünkü Murat Mercan'ın diplomatik kariyeri Washington Büyükelçisi seviyesinde değil diye eleştiriliyordu.
Hatta iktidardaki siyasi partiye yakın olması nedeniyle siyasetten uzak, diplomaside ilerlemesi gereken çözüm yollarında ilerleme sağlayamadığı konusunda eleştiriliyordu.
Sonuçta, ABD, ilk kez Türkiye'ye diplomatik geçmişi olmayan birini elçi olarak atandı.
Yani ABD, 'siz kariyeri yeterli olmayan, siyasi partiye yakın birini bize gönderirseniz, biz de aynısını size yaparız' dedi ve senato da bunu onayladı.

Yeni Büyükelçi Flake'i bekleyen sorunlar

İlk başta Halkbank davası.
ABD yargısı, Halkbank'ı, petrol gelirlerini altına ve ardından nakit paraya çevirerek İran'ın çıkarına olacak şekilde kullanılmasına yol açmakla ve bunu yaparken de kazancı meşru göstermek için sahte gıda ticareti belgeleri oluşturmakla suçluyor.

Halkbank'ın İran'a yasaklı fonlardan gizlice 20 milyar dolar transfer etmesi için yardımcı olduğu; bu paranın en az 1 milyar dolarının ABD'nin mali sisteminde aklandığı iddia ediliyor. 

S-400 - F-35

Flake'in elçiliği senatoda onaylandığı sırada, ABD’li 11 Kongre üyesi, ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye hakkında bir mektup gönderdi. Biden’a gönderilen mektupta, Türkiye’nin ABD ve müttefikleri için ‘tehlike arz ettiği’ni belirtilerek, F-16’ların satışının gerçekleşmemesi gerektiğini bildirildi. Mektupta, “F-35’ler S400’den dolayı verilmedi” denildi.

Kavala - Demirtaş ve Kaftancıoğlu davası

ABD Dışişleri, Türkiye ile ilgili sorularda mutlaka Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın AİHM kararlarına rağmen tutuklu olması konusu gündeme getiyo. Ayrıca, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yıllar önce attığı tweetten dolayı AK Parti'nin İstanbul seçimlerini kaybettikten sonra bastırdığı dava konusu da ABD'nin gündeminden düşmüyor.

Gri liste ve SBK

Her ne kadar şu anki gündemden dolayı öne çıkmasa da, Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya'da ABD'nin talebi sonrası yakalanması konusu da önümüzdeki günlerde konuşulacak. Türkiye FATF tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için gri listeye alınmıştı.

Mekik diplomasisi nasıl olacak?

İşte yeni ABD Ankara Büyükelçisi Flake Türkiye'de bu gündemle ilgili diplomasi yapacak. Ancak hatırlatalım. Diplomatik tecrübesi zayıf. Krize neden olacak bu başlıklarla ilgili Flake, siyasi bir yorum yapabilir.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ABC Kritik