Abdülhamid Han’dan Recep İvedik’e

Abdülhamid Han’dan Recep İvedik’e

Abdülhamid Han’dan Recep İvedik’e Geçen hafta Türkiye’deki yüzlerce sinemada “Recep İvedik 5'' adlı film gösterime girdi, salonlar doldu taştı, gişe rekorları kırıldı, filmi iki günde iki milyona yakın kişi izledi. İki gün önce TRT 1’de “Abdülhamid...

Geçen hafta Türkiye’deki yüzlerce sinemada “Recep İvedik 5'' adlı film gösterime girdi, salonlar doldu taştı, gişe rekorları kırıldı, filmi iki günde iki milyona yakın kişi izledi. İki gün önce TRT 1’de “Abdülhamid Payitaht'' adlı dizi gösterilmeye başlandı, henüz izlenme oranlarını bilmiyoruz ama onun da tıpkı başka bir TRT ve Osmanlı dizisi olan “Diriliş Ertuğrul'' gibi ciddi bir ilgiye mazhar olacağını tahmin edebiliyoruz.

Geçen hafta Recep İvedik’in gösterildiği AVM’lerden birinde, “sanat ve sinema aşkı''ndan olsa gerek, bilet kuyruğunda kavga çıktı ve iki kişi birbirine silah çekti, vatandaşlar saldırı paniği yaşadı, polis AVM’yi boşalttı. Ve yine geçen hafta bir kişi “Abdülhamid’in torununa küfür etti'' dediği Müjdat Gezen’in sanat okulunu “vatansever hislerle'' yakmaya kalkıştı; hâkim yaptığının suç olmadığına kanaat getirmiş olmalı ki önce salındı ama sonrasında savcının itirazı ve kamuoyu tepkisi üzerine tutuklandı.

Abdülhamid’den Recep İvedik’e, Recep İvedik’ten Abdülhamid’e uzanan bir yol var. O filmi izleyenler o diziyi de ayıla bayıla izleyeceklerdir ve o diziyi izleyenler o filmde kahkahaya boğulacaklardır. Film kuyruğunda birbirine silah çekmekten sanat okulu yakmaya, sanat okulu yakmaktan film kuyruğunda birbirine silah çekmeye uzanan bir yol var. O filmin kuyruğunda birbirine silah doğrultanlar gidip bir sanat okulunu yakabilirler ve o sanat okulunu yakan zat o filmi izlemek için kuyruğa girip birine silah doğrultabilir hiç tereddüt etmeden. O filmin çevrilebilmesi, o dizinin çevrilebilmesiyle; o dizinin çevrilebilmesi, o filmin çevrilebilmesiyle ilgilidir çünkü.


“Ulu Hakan'' adlı kitabıyla “Abdülhamid Han'' mitosunun yaratıcısı olan Necip Fazıl, “Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamaktır'' der. Doğrudur, istibdat rejimini, sansürü, hafiye sistemini, jurnalciliği anlamak bugünü anlamak için büyük ipuçları verir ama asıl “Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes/Ey kahpe rüzgâr artık nereden esersen es'' dizelerini yazan Necip Fazıl’ı anlamak her şeyi anlamaktır. Çünkü Necip Fazıl’ın “sur'' dediği Cumhuriyet, “biz'' dediği Türkiye İslamcılığıdır ve evet, o gedikler, sol düşmanlığıyla, sol korkusuyla açılmıştır.

Elli altmış yıllık bir zaman dilimine yayılan bu gedik açma faaliyetini anlayamadan Türkiye’yi anlayamayız. Abdülhamid’e tapan, Osmanlı’yı masonların, tapınak şövalyelerinin, İngiliz derin devletinin yıktığına inanan, “Mustafa Kemal’i Samsun’a vatanı kurtarması için Vahdettin gönderdi'' diyen, Cumhuriyet’e, laikliğe, aydınlanmaya düşman olan milyonlar son on dört yılın ürünü değildir, bunun bir tarih-öncesi vardır. Tarikatların verdiği “alternatif eğitim''den tutun da imamhatiplere, Necip Fazıl’ların konferanslarından tutun da Milli Türk Talebe Birliği’nin faaliyetlerine uzanan geniş bir yelpazede bu milyonlar özenle yetiştirilmiş, cehaletin saltanatı, güya “resmi tarih''e karşı inşa edilen “İslamcılığın resmi tarihi'' üzerine kurulmuştur.
Recep İvedik de bu saltanata ait bir fenomendir, çevrilmesinin de gişe rekorları kırmasının da bu saltanat dönemine denk gelmesi tesadüf değildir. Kurtlar Vadisi’yle, Polat Alemdar’la, Diriliş Ertuğrul’la, dombırayla coşan, gaza gelen, tatmin olan, yeni-Osmanlı parodisinin figüranı kitlelerin Recep İvedik’le kahkahalara boğulması bir tesadüf değildir, çünkü beslendikleri politik ve kültürel iklim aynıdır.

O iklimin özellikleri ise şunlardır: Yerlilik adı altında evrensel değerlere düşmanlık, cehalete, kabalığa, hoyratlığa, yıkıcılığa, nobranlığa övgü, okumuş insana duyulan nefret, alttakilerin sınıf kininin lümpenliğe tahvili ve böyle manipüle edilmesi, sığ bir milliyetçilik ve “vatan-millet-Sakarya'' hamaseti, lidere biat, otoriteye tapma ve onunla özdeşleşme…
Bütün faşizmler sokaktaki “küçük adam''ın sınıf kininin manipülasyonu üzerine kurulur, yoksulluk ve sefalet içindeki adama “yeniden doğuş'', geçmişin görkemli, şatafatlı, zafer dolu günlerine dönüş vaat edilir: III. Reich, yeni Roma, yeni- Osmanlı… Bütün faşizmler “küçük adam''dan iradelerini lidere teslim etmelerini, emirlerine uymalarını, hiyerarşiye ve göreve tapmalarını talep eder: Duçe, Führer, Reis… Bütün faşizmler “aklın yıkımı''na dair bir toplumsal mühendislik projesidir, rasyonellik geri çekilir, absürtlük doğallaşır, kötülük radikalleşir ve sıradanlaşır.
Tüm o parıltılı mitinglerin, şaşalı gösterilerin, nutukların, demagojinin parıltısının arkasında ise aslında devasa bir dekadans/çöküş gizlidir. Yeniden doğuşun vaat edildiği an, çöküş anıdır; akıl, vicdan, ahlak insanlık hepsi çökmüş, büyük bir yalan toplumu esir almıştır. İşte Abdülhamid Han’dan Recep İvedik’e, Necip Fazıl’dan Şahan’a uzanan yol bu esarette gizlidir ve sanıldığından daha kısadır. Kitabıyla, dizisiyle, filmiyle, kahramanıyla, bunların hepsi birer çöküş fenomenidir, çöküş semptomudur. Türkiye İslamcılığının Türkiye’yi getirdiği yer burasıdır, tam da bu nedenle en az Abdülhamid kadar Recep İvedik de Türkiye İslamcılığının, Türk sağının özbeöz çocuğudur.

NOT: Yazı BirGün gazetesinden alınmıştır

"Abdülhamid Han’dan Recep İvedik’e" haberi, 26 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 26 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. ABC Kritik kategorisi altında bulunan Abdülhamid Han’dan Recep İvedik’e haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Abdülhamid Han’dan Recep İvedik’e 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. ABC Kritik konusunda 20 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 22:01 Ebru Şahin ekrana geri dönüyor!
 2. 18:16 Kayıp gencin cansız bedeni sulama kanalında bulunmuş oldu
 3. 17:05 Fenerbahçe ile anlaştığı söyleniyordu; takımda ayrıldı!
 4. 16:50 Bocce Volo Türkiye Şampiyonası coşkuyla başlamış oldu
 5. 16:27 Fenerbahçe'den Dev Transfer Hamlesi: 38 Milyon Euroluk Savunmacı
 6. 16:27 Sosyetik Dünyayı Sarsan Ayrılık: Ünlü Çift Nişan Yüzüklerini Attı!
 7. 16:27 Hıçkırık Çaresi! Anında Rahatlatan Yöntemler İşte Burada
 8. 16:27 Muazzam Keşif: Türkiye'nin Yer Altındaki 3,5 Trilyon Dolarlık Hazinesi Ortaya Çıktı!
 9. 16:27 Bakan Göktaş Müjdeyi Verdi: 887 Milyon TL Hesaplara Yatırıldı
 10. 16:26 Hac'da Ölüm Sayısı Artıyor: 1000 Kişi Hayatını Kaybetti, Türkler de Aralarında
 11. 16:26 Epic Games'ten Şok İndirim! theHunter: Call of the Wild Master Hunter Bundle Kaçırılmayacak Fiyata!
 12. 16:26 Mehmet Şimşek Vergi Açıklamasıyla Şok Etti! 'Yandım Allah' Dedirtecek Yeni Vergi Geliyor
 13. 16:26 İki Şehirde Şiddetli Rüzgarlar Tehlike Saçıyor! Fırtına Alarmı Verildi!
 14. 16:09 Balıkesir Bigadiç’te arazi yangını çıktı
 15. 15:44 Benzin İstasyonundan Müjde: Her Araç Sahibine 2 Bin TL'lik Akaryakıt Dağıtımı Başlıyor!
 16. 15:43 Kızıl Gezegen Mars'ta Şaşırtan Bulgu! NASA, Tarihi Bir Keşifi Duyurdu
 17. 15:43 Kazadan 106 Gün Sonra Yakalanan Timur Cihantimur, Bugün İkinci Kez Hakim Karşısında
 18. 15:42 Özgür Özel'den Bahçeli'ye İttifak Mesajı: Türkiye İttifakı'na Bekleriz
 19. 15:42 Özgür Demirtaş'tan Emeklilere ve Asgari Ücretlilere Umut Veren Mesaj
 20. 15:42 Trabzonspor'dan Unutulmaz Transfer Hamlesi: 22 Yıl Sonra İlk Kez
ABC Kritik Haberleri