Adana'da bozuk meyve suyu

Kamyonetten dökülen çürük portakal ölüm saçıyor!

Adana'da 2 gün önce bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı çürük portakallar videosu, sosyal medyada çok sayıda izlendi. Bu videonun ''Meyve suyu içmeyin Adana' notuyla paylaşılmasıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Portakalların döküldüğü alanda incelemeler sonucunda, meyve suyu yapımında kullanılmadığı tespit edildi.

Sosyal medya takipçisinin, Adana'da kamyonetten dökülen çürük portakalları ''Meyve suyu içmeyin'' paylaşımı gündem yarattı. Bu paylaşımdan sonra  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, "Temiz olanların hayvan yemi olarak değerlendirildiği, çürük ve bozulmuş olanların da biogaz taşımacılık üretim tesislerine ham madde olarak verildiği tespit edildi." açıklamasında bulundu.

Doğruların çarpıtılması

İl Tarım Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 20.02.2021 tarihinde sosyal medyada yayınlanan TİKTOK uygulamasında gösterilen ıskarta ve döküntü narenciye meyvelerinin toplandığı alandaki ürünlerinin meyve suyu olarak tüketildiğine dair iddia gerçeği yansıtmamakta olup; Yapılan denetim sonucunda narenciye bahçelerinden ıskarta ve döküntü meyvelerin kendileri tarafından veya çiftçiler tarafından söz konusu yere getirildiği ve özelliklerine göre ürünlerin tasnif edilerek temiz olanların hayvan yemi olarak değerlendirildiği, çürük ve bozulmuş olanların da biogaz taşımacılık üretim tesislerine ham madde olarak verildiği tespit edilmiş olup, ürünlerin meyve suyu üretimi için satılmadığı belirlenmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

Sağlık