Ahmet Zeki Üçok: Dere geçildiğinde üst komuta görevden alınacak

Ahmet Zeki Üçok: Dere geçildiğinde üst komuta görevden alınacak

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname ile 149'u general 1684 asker TSK'dan ihraç edildi. Emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, KHK'lerin yeterli olmayacağını, ihraç sayılarının yükseleceğini söyledi. Tüm komuta...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname ile 149'u general 1684 asker TSK'dan ihraç edildi. Emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, KHK'lerin yeterli olmayacağını, ihraç sayılarının yükseleceğini söyledi. Tüm komuta kademesinin istifa etmesi gerektiğini vurgulayan Üçok, oluşacak boşluklar için önerilerini de sıraladı.

Darbe girişimi sonrasında alınan tedbirler sonrasında KHK ile TSK'dan 149 general, bin 99 subay, 436 astsubay ihraç edildi. İhraç edilenler arasında tutuklu generaller Adem Huduti ve Akın Öztürk de bulunuyor.
RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle" programında ihraç kararını yorumlayan emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, KHK’nin yeterli olmadığını ve ilerleyen günlerde daha fazla askerin ihraç edileceğini söyledi.
Üçok, "Bu yeterli değil. Son çıkan kararname ilk etapta etkin komuta kademesinde olanların veya darbe girişimine fiilen katılabilme imkanı olanların ihraç edildiği kararname. TSK içinde bin 800 cemaatçi olmadığını düşünürsek ikinci üçüncü hatta dört ve beşinci kararnameye de ihtiyaç duyulacak. Daha fazla FETÖ'cünün ilişiği kesilecek" diye konuştu.
'KOMUTA KADEMELERİ ONUR GEREĞİ İSTİFA ETMELİ'

Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar'ın istifa etmesi gerektiği pek çok kesim tarafından dillendiriliyor. Ancak bu işin zafiyet boyutu da var. TSK’dA tuğgeneral kalmadı. Pek çok üst komuta subayı da tutuklu ya da gözaltında. Üçok, tüm komuta kademesinin istifa etmesi gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı’nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar için sarfettiği "Dereyi geçerken, at değiştirilmez" sözlerini hatırlatan Üçok, şunları söyledi:
"Bence Genelkurmay Başkanı bugüne kadar Cumhurbaşkanı'na istifa edeceğini ya da böyle bir talebi olursa görevi bırakabileceğini söylemiştir. Komuta kademesinde bu kadar başarısız olan insanların bunu yapmasının onur olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı da ''Dereyi geçene kadar at değiştirilmez’ demişti. Şimdilik görevler devam edecektir. Derenin geçildiğine karar vediği anda görevden alınacaklardır."

'TUĞGENERALLERİN YÜZDE 73'Ü, TUĞAMİRALLERİN YÜZDE 80'İ…'

YAŞ toplantısının öne alınmasını da oluşan komuta boşluklarını doldurmak olarak açıklayan Üçok, o boşlukların nasıl doldurulacağına ilişkin çözümler de sundu:
"Ben bu açığı gidermek üzere komuta kademesindeki terfilerin daha yüksek olacağını bekliyorum. Orduda tuğgeneral kalmadı. 2013 yılnda terfi eden kara tuğgenerallerin yüzde 73’ü, tuğamirallerin ise yüzde 80’i darbeye dahil olup açığa alındı. Bunlar için en uygun adaylar da Balyoz davası kapsamında tutuklanıp beraat ettikten sonra orduya dönenlerdir. Bir de 85, 86, 87, 88 devrelerinin emekli edilmesine ilişkin kanun çıkarılmıştı. Bu kanun FETÖ’cü olan Partigöç ve onun emrindeki kişiler tafından hazırlanıp komuta kademeleri ikna edilmişti. Cemaatin en az olduğu son dört devre bunlardır. Bu devrelerin emeklilik işlemleri durdurulup, kanunun yürürlüğe girmesi ertelenir. Genç  teğmenlerde, subaylarda, assubaylarda da açık olacak. Burada da İzmir Casusluk Davası’nda atılan bine yakın subay, astsubay, çavuş, kıdemli çavuş çocuklar var. Bunlar tekrar alınıp genç kadrolardaki açıklar doldurulur. Ayrıca Harp okullarında şok mangası gibi uygulamalarla atılanlar geri alınabilir. FETÖ’cü olmadığı kesin olan çocuklardır. Bakın şimdiden dört-beş bin kadro çıkardık."
'HAKAN EVRİM LİSTEMİN BAŞINDAYDI'
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, özel bir TV kanalında örgütün liderinin Fethullah Gülen olduğunu belirtti. Darbe girişiminin Türkiye’deki bir numaralı isminin tespit edildiğini söyleyen Canikli, isim vermedi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, ifadesinde Tuğgeneral Hakan Evrim'in kendisini kanaat önderimiz diyerek Gülen’le görüştürmek istediğini ifade etti. Bir numaralı isim hâlâ tartışma konusu.
Gülen cemaatine yönelik önceden çalışmalarıyla bilinen Üçok ise, "Bu ismi savcılar bulacak. 4 yıldır iğne ile kuyu kazar gibi tespit edip iddianame hazırladılar. Tuğgeneral Hakan Evrim listenin başına koyduğum kişiydi. Komuta kademesine illettiğimde önlem alınmadığını acı bir şekilde gördük" dedi.  

GENEL