AKP'den 'Fırat'ın doğusu' hazırlığı: ABD güçleri Türkiye sınırından çekiliyor!

AKP'den 'Fırat'ın doğusu' hazırlığı: ABD güçleri Türkiye sınırından çekiliyor!

Beyaz Saray'ın, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonda ABD'nin yer almayacağına bildiren açıklamasının hemen ardından ABD güçleri, Türkiye sınırından çekilmeye başladı. Reuters haber ajansı, ABD'li yetkililere...

Beyaz Saray'ın, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonda ABD'nin yer almayacağına bildiren açıklamasının hemen ardından ABD güçleri, Türkiye sınırından çekilmeye başladı. Reuters haber ajansı, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD güçlerinin Suriye'nin kuzeyindeki Telabyad ve Resulayn'daki 2 gözlem noktasını boşaltığını duyurdu.

Beyaz Saray'ın "ABD'nin Türkiye tarafından Suriye'nin kuzeyi için planlanan harekâtta yer almayacağı ve buna destek vermeyeceği" yönündeki açıklaması dünyanın gündemine otururken, uluslararası ajanslar Washington'ın açıklamasını 'acil' koduyla duyurdu.

İngiliz Guardian gazetesi internet sitesinin manşetinden verdiği haberde, “ABD’nin Türk güçlerinin Suriye’ye girmesini izin verdiğini ve Kürt müttefiklerini terk ettiğini” yazdı.

Guardian, Beyaz Saray açıklamasını “ABD’nin dış politikasında ani bir değişiklik” olarak yorumladı ve bu değişikliğin “Washington’ın uzun süreli müttefiki Kürtleri etkileyeceği” yorumunda bulundu.

Beyaz Saray’ın Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyon için Türkiye’ye yeşil ışık yaktığını aktaran İngiliz gazetesi, ABD dış politikasındaki sapmanın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesinden sonra yaşandığına dikkat çekti.

Guardian, Amerikalı Demokrat Kongre üyesi Ruber Gallego’nun Twitter mesajına da haberinde yer verdi.

Irak savaşında görev yapan eski bir asker olan Arizona Temsilcisi, “Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusuna girme izni vermek, Ortadoğu’da yapabileceğimiz en istikrar bozucu hamlelerden biridir. Kürtler bir daha asla Amerika’ya güvenmeyecek. Kendilerini korumak için yeni müttefikler ya da bağımsızlık arayışında olacaklar” yorumunda bulundu.

SURİYE POLİTİKASINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi ise internet sitesinin manşetine taşıdığı gelişme için “Trump, Suriye’de Türk operasyonuna izin veriyor, ABD politikası yön değiştiriyor” başlığını tercih etti.

NYT, Türkiye’nin askeri operasyonunun “Suriye sınırında konuşlanan Kürtleri ortadan kaldıracağı” değerlendirmesi yaptı.

Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçleri olarak anılan YPG’yi terör örgütü olarak gördüğünü hatırlatan gazete, YPG’nin IŞİD’le mücadelede ABD’nin en güvenilir müttefiki olduğunu yazdı.

Fotoğraf: Arşiv

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika