Altılı masada cumhurbaşkanı adayı konuşuldu mu? Ali Babacan açıkladı

Altılı masada cumhurbaşkanı adayı konuşuldu mu? Ali Babacan açıkladı

DEVA Partisi Lideri, Manisa’daki esnaf ziyaretinden sonra açıklamalarda bulundu. Babacan, bugüne kadar altılı masanın hiçbir toplantısında herhangi bir ismin cumhurbaşkanı adayı olması veya olmaması yönünde bir değerlendirilmede bulunulmadığını aktardı.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Manisa’da, Manisa Küçük Sanayi Sitesi ve semt pazarını ziyaret edip, esnafın sorunlarını dinledi.

ALİ Babacan, ardından partisinin Manisa İl Başkanlığı’na geçerek basın açıklaması yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının ekonomi politikasını eleştiren Ali Babacan, altılı masa görüşmelerine de değindi.

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini belirten Ali Babacan, “Seçimlerden sonra kurulacak hükümet ilk günden itibaren ne yapacağıyla ilgili önünde kalın bir dosyası olacak. Seçimlerden sonra eğitimde ne yapalım, sağlıkta ne yapalım diye plan program yapmaya başlarsak vakit su gibi akıp geçiyor. Biz bunun için bugünden çalışıyoruz. Seçim sonrası ne yapacağımızla ilgili net bir tablo elimizde var. Türkiye artık kronik yüksek enflasyon dönemine girmiştir. Fakat bu hükümet yanlışta ısrar ve inat ederse akıldan ve bilimden uzak ekonomiyle ilgili kararlar alırsa ülkemiz bırakın kronik enflasyonu, hiper enflasyon dönemine girer. Allah korusun bu ülkenin insanları çok büyük bedel öder. Zaten bedel ödüyorlar. Bugün emekli maaşı ve asgari ücretle geçinen sabit gelirli, dar gelirli vatandaşlarımız zaten şu an büyük bir bedel ödüyor. Bunun herkes farkında lakin hiper enflasyon dönemine girmek demek bugün ödenen bedellerin katlanması demek. Ülkedeki yoksulluğun artması ve mutlak yoksulluğun derinleşmesi demektir” diye konuştu.

“ALTILI MASANIN HEDEFİ ŞU AN İÇİN ORTAK ADAY BELİRLEMEK”

Ortak adayın seçimlere biraz daha yakın zamanda açıklanmasına yönelik karar aldıklarını dile getiren Babacan, “Masada altı siyasi parti var ve altı lider var. Altılı masanın hedefi şu an için ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek. Bu aşamada ortak bir karar ortaya koymuş durumdayız. Bir başka kararımızın bu ortak adayın seçimlere biraz daha yaklaşınca karar verilmesi ve açıklanmasıdır. Şu an da yoğun bir şekilde ne yapılması gerektiğine ilişkin çalışıyoruz. Önce yapabilecek işleri tanımlamamız gerekiyor. Ondan sonra o işleri yapabilecek, cumhurbaşkanlığı pozisyonunda bu ülkeyi parlamenter sisteminde ruhuna uygun bir şekilde kim yönetebilir diye onu konuşmaya başlayacağız. Önce bir işi tanımlamamız gerekiyor” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU SORUSUNU YANITLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin cumhurbaşkanlığı adaylığı için ön plana çıktığına yönelik soru üzerine Babacan, “Bugüne kadar altı genel başkanın oturduğu hiçbir toplantıda herhangi bir isimle ilgili ‘Bu cumhurbaşkanı adayı olabilir ya da bu cumhurbaşkanı olamaz’ diye bir değerlendirmede bulunmadık. Gündemimizde bugüne kadar hiç olmadı, öncelikle biz yapılacak işi çalışıyoruz. Hem parlamenter sistemi kabul edecek hem de geçiş sürecinin yol haritasını kabul edebilecek, ondan sonra yolumuza devam edeceğiz. Altı genel başkandan biri olabilir, dışarıdan da olabilir lakin altılı ortamda bugüne kadar bunların hiçbirini konuşmuş değiliz” ifadelerini kullandı.