‘Askeri casusluk’ suçlamasına yanıt: Generalde olmayacak bilgi astsubayda olur mu?

Kanalımızın Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve ODA TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın “askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alınmasına Ankara Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasıyla tepki gösterildi.

Kanalımızın Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve ODA TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın “askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alınmasına Ankara Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasıyla tepki gösterildi. Açıklamada Yıldız’ın avukatının erişemediği dosyadan bilgilerin haber olarak servis edilmesine FETÖ benzetmesi yapılırken, Yıldız’ın bir askerle görüşerek istihbarat edindiği iddiasına “Biz de yılarca askerlik yaptık, İstanbul'da görevli değil bir astsubayda, bir generalde dahi bu planların olmayacağını bilecek kadar tecrübe sahibiyiz” denildi.

TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve ODA TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın Milli Savunma Bakanlığı’nın suç duyurusunun ardından 2019 yılında başlatılan soruşturma sonucu dün gözaltına alınmalarına ilişkin Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Dükel ve Yıldız’ın arkadaşları, avukatlar, Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan ve Yıldız'ın eşi katıldı. Ayrıca FETÖ'cülerin operasyonu olduğu açıklanan Balyoz davasından yargılanan emekli Kurmay Albaylar Murat Tulga, Mustafa Önsel, emekli Koramiral Atilla Kezek de açıklamaya katılarak, Yıldız'a destek oldu.

FETÖ YÖNTEMİ

Açıklamayı okuyan Avukat Mustafa Güler FETÖ yargısının yaptıklarının aynısının bugün de yaşandığını söyleyerek, “Manidar bulduğumuz husus ise tıpkı FETÖ yargısının yaptığı gibi bugün de susturulması ve tasfiye edilmesi düşünülen kişilere casusluk yaftasının yapıştırılmasıdır” dedi.

Güler, Yıldız’ın avukatının ulaşamadığı bilgileri Sabah Gazetesi’ne servis edilen haberle öğrendiklerini belirterek, “Soruşturmayı yürüten Sayın Başsavcı Vekili ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşme taleplerimiz meşgul oldukları gerekçesiyle cevapsız bırakıldı. Kısıtlılık kararı olduğu gerekçesiyle avukatına dosya hakkında bilgi verilmezken, gazeteci müsveddesi bazı şahısına dosyanın içeriğini gazetelerde yazdılar, televizyonlarda konuştular. Dokuz yıl önce Samanyolu Tv, Zaman ve Taraf Gazetesinin yaptığını yaptılar, dosya içeriğini köpürterek medyatikleştirip algı oluşturmaya çalıştılar” diye konuştu.

ASTSUBAYDA HAREKAT PLANI OLUR MU?

Yıldız hakkındaki “casusluk” suçlamasına kimsenin inanmayacağının altını çizen Güler, soruşturmada olduğu ifade edilen İstanbul'daki astsubay E.B. hakkındaki telefon görüşmelerini şöyle değerlendirdi:

“Müyesser Yıldız'dan casus yaratmaya çalışanlara sözümüz şudur ki; Müyesser Yıldız'ın casusluk yaptığına bizi inandırmazsınız. Sözüm ona basından öğrendiğimiz kadarıyla, ‘İstanbul'da çok önemli bir subay Libya Harekat Planlarını, İdlip Planlarını Müyesser Yıldız'a verdi’ şeklinde hezeyanlarınıza inanmamızı beklemeyeniz. Biz de yılarca askerlik yaptık, İstanbul'da görevli değil bir astsubayda, bir generalde dahi bu planların olmayacağını bilecek kadar tecrübe sahibiyiz.”

Yıldız’ın her gün Ankara Adliyesi’nde haber peşinde olduğunu ve evinden gözaltına alınmasına yönelik talimatı veren savcının da bunu bilgini kaydeden Güler, Yıldız’ın çağırılması halinde kolayca ifade verebileceğini vurgulayarak, şunları ekledi:

“Hukuksuzluk bu kadarla da kalmadı. Evini aramaya gelen kolluk görevlileri avukatına haber vermesine müsaade etmediler. Ev halkının tümünün bilgisayar ve telefonlarına el koydular. Üstelik kanunun açık hükmüne rağmen imaj alma zahmetini dahi göstermediler. Olayı haricen öğrenip arama mahalline gelen avukatına dosyada kısıtlılık olduğu gerekçesiyle CMK'nın 153. maddesinin açık hükmüne rağmen arama-el koyma tutanağının bir suretini vermediler. Oysa 9 yıl önce, FETÖ'cü kolluk gözaltı yapmaya geldiğinde avukatına haber vermiş, bilgisayarların imajını almıştı. Bu vesileyle bir daha belirtmek isteriz ki Müyesser Yıldız casus değildir; bedeni küçük, yüreği büyük bir gazetecidir.”

İşte AKP’li Şamil Tayyar’ı istifaya götüren üç tweet

Önceki ve Sonraki Haberler
Video