Bankada grev olur mu: Akbank çalışanları yanıtlayacak!

Bankada grev olur mu: Akbank çalışanları yanıtlayacak!

ABC Haber MerkeziAkbank yönetimi ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varamayan Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANKSİS) büyük bir greve hazırlandıklarını açıklamıştı. İşçilerin hukuksuz işten atmalara...

ABC Haber Merkezi

Akbank yönetimi ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varamayan Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANKSİS) büyük bir greve hazırlandıklarını açıklamıştı. İşçilerin hukuksuz işten atmalara ve düşük ücretlere karşı başlatacağı grevle ilgili olarak, eski mesai arkadaşları bir açıklama yaptı. Eski Akbank çalışanlarının yaptığı açıklamada söz konusu grevin bankadaki baskıdan ve sömürüden kurturmak için öenmli bir araç olduğu ifade edildi.

Grev açıklamasının sonrasında bir açıklama da Akbank tarafından işten çıkartılan ya da Akbank tarafından istifaya zorlanan bir grup eski çalışan tarafından geldi. 

"Akbank çalışanları isterse olur" başlığıyla yapılan açıklama, herkesin aklına gelen bir soruyla başlıyor. "Bankada grev olur mu?" sorusunu soran eski çalışanlar, "Bugüne kadar bankada grev olmaması bile bir mucize... Bunu çeşitli dönemlerde Akbank'ta çalışan, kimisi baskıya dayanamayarak istifa eden, kimisi işten atılan eski çalışanlar olarak söylüyoruz" diye yanıt veriyor.

SÜREKLİ TACİZLER, UZUN MESAİLER
Akbank'ta sendikalaşmanın 's'sinden korkulduğunu belirten eski çalışanlar, "Sendikaya üye çalışanlarını tasfiye etmeye girişen bir banka var karşımızda. Çalışanlarını "yirmi bin liralık maliyet" olarak niteleyen, sürekli olarak telefonla, e-posta ile taciz eden, uzun mesailere bırakan, adil olmayan performans kriterleri ile işten çıkaran bir banka var karşımızda" diyor.

'ŞİMDİ SÖZ ÇALIŞANLARIN'
Eski Akbank Çalışanları imzasıyla yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

"Böyle bir baskı ortamında bugüne kadar hak aramanın topluca yapılmaması, Akbank'ı şımartmıştır. Bugün ise Akbank çalışanları, buna son verme fırsatını ellerinde tutmaktadır.

Akbank çalışanlarının kazanacağı ne olacak diye soruyorlar bu grev ile birlikte. Bir kaçını sayarsak: akıl sağlıklarını, hiçbir paraya kazanamayacakları zamanlarını, iş güvencelerini kazanacaklar. Bunlar nasıl kazanım olarak görülmeyebilir?

Bugüne kadar ne söylendi ise bir kulaktan girip, bir kulaktan çıktı. Şimdi söz çalışanlarındır. Bi düşünün:

- Tüm çalışanlar toplu iş sözleşmesi kapsamına alınırsa
- Adaletsiz keyfi  performans ölçümleri ile toplu işten çıkarmalara son verilirse
- Her türlü mobbinge, 4857 sayılı İş Kanunundaki sürelere de uyarsa
- Ücretlerde enflasyon oranının üzerinde artış sağlanırsa bunlar nasıl binlerce Akbank çalışanı için iyileşme olarak sayılmamış olabilir? Ayrıca hükümet, çalışanların hak arama mücadelesini, son yıllardaki grevlerde yaptığı gibi sözde bahanelerle engellemez ise, Akbank çalışanının kazanmamak için önünde hiçbir engel olmayacaktır.

AKBANK Çalışanları, insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarını örgütlü mücadele ile yaratmak ellerinizde. Sendikal mücadelene sahip çık,  sendikanı gerektiğinde denetle.

Akbank çalışanları ısrar eder ve kazanır ise, çok şey değişir. Akbank çalışanları isterse, olur!"

60 GÜN İÇİNDE: GREV!
Akbank’ta Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yürüten Banksis sendikası ve Akbank’ın görüşmeler sırasında uzlaşma sağlayamaması üzerine Banksis 21 Şubat tarihinde 60 gün içinde greve gitme kararı almıştı.