Belirtilere dikkat! Omicron, deride kabarıklık, kızarıklık, döküntü yapıyor

Belirtilere dikkat! Omicron, deride kabarıklık, kızarıklık, döküntü yapıyor

Prof. Dr. Pelin Kartal Omicron varyantının belirtilerinden bahsetti: "Deri bulguları bize haberci olabileceğini için bu bulguları gördüğümüzde hemen teste gitmemiz önemli"

Prof. Dr. Pelin Kartal Omicron varyantı ile ilgili uyarılarda bulundu. Kartal: "'Omicron' varyantı görülen kişilerde diz, dirsek ve ayak bölümlerinde kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık ya da morumsu isilik veya kurdeşen benzeri deri döküntüleri meydana geliyor" dedi. Prof. Dr. Pelin Kartal, İngiltere'de yapılan araştırmaya göre Koronavirüs'ün son varyantı olan Omicron tespit edilen hastaların yüzde 20'sinde deri semptomlarının görüldüğünü belirtti.

Prof. Dr. Kartal, Omicron varyantındaki deri tutulumlarının daha çok çocuk ve gençlerde görüldüğünü belirterek, "Covid-19'da genç ve çocuklarda pek bulgu olmuyordu. Burada bir farklılık var. Deri tutulumu daha farklı ve yüzde 20 oranında görülüyor. Deri bulguları özellikle kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık, isilik ya da kurdeşen dediğimiz şikayetlerle karşımıza çıkıyor. Bunlar da daha çok diz, dirsek ve ayaklarda görülebiliyor. Yine deride kabarık, hafif yanma ile karakterize kaşıntılı, biraz ağrılı olabilen kırmızı ve morumsu kabarıklıklar da olabiliyor. Bunlar da ellerde morarma olursa oksijen ihtiyacı olduğu ve acil duruma sebebiyet vereceği için önemli. Bunlarda çocuklarda daha sık görülmekte" diye konuştu.

Prof. Dr. Kartal, Omicron tespit edilmeden önce deri bulgularıyla kişide kendini gösterdiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Enfeksiyonun başlayıp klinik olarak ortaya çıkmadığı dönemde bu bulgular görülebiliyor. O yüzden bir haberci niteliği haline gelebiliyor. Bulaş bu varyantta çok önemli. Çocuklarımızda böyle bir bulgu varsa mutlaka test yaptırmamız açısından da bizi uyarmakta bu durum. Tedavi sonrasında da bu bulguların hemen geçmediği raporlanmış. Bizim de bu bulgulara dikkat ederek hastalara böyle yaklaşmamız gerekmekte. O yüzden deri bulguları bize bir haberci olarak karşımıza çıkabileceği için bu bulguları gördüğümüzde hemen teste gitmemiz önemli. Deri bulguları hemen geçmiyor. Bazen tedavi sonrasında bile bir süre devam ediyor lakin mutlaka kalıcı bir hasar bırakmadan geçiyor." 

Prof. Dr. Pelin Kartal, Omicron varyantının hafife alınmamasını, söylenilen tedbirlerin uygulanıp bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğinden bahsetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık