Bentley Continental GT yenilendi

Bentley Continental GT yenilendi

İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley’in 2003 yılından beri ürettiği iki kapılı coupe modelini yenilendi. Yenilenen Bentley Continental GT , üçüncü jenerasyon modeli ile ortaya çıktı. İşte detaylar.2011 yılında piyasaya...

İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley’in 2003 yılından beri ürettiği iki kapılı coupe modelini yenilendi. Yenilenen Bentley Continental GT , üçüncü jenerasyon modeli ile ortaya çıktı. İşte detaylar.

2011 yılında piyasaya çıkarılan ikinci nesil Bentley Continentel GT (grand tourer), şimdilerde piyasadaki miadını doldurmak üzere. Bu nedenle Bentley, hiç vakit kaybetmeden yeni bir Continentel GT modeli geliştirdi. Bir önceki nesilden farklı olarak yeni bir V8 motorla kullanacak olan üçüncü nesil GT, her zamanki gibi iki kapılı coupe ve convertible olmak üzere iki farklı versiyonla geliştirildi. Büyük bir aksilik olmazsa önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ise İngiltere ile birlikte tüm dünyada satışa çıkacak.

Gücünü, Volkswagen tarafından geliştirilen yeni bir 4.0 litrelik twin-turbo V8’den alan önden motorlu arkadan itişli yeni GT’nin 540 beygir güç ve 770 Nm tork üretimine sahip olduğu biliniyor. Performans verilerine göre modelin coupe versiyonu 0-100 km/s hızlanmasını 4.0 saniyede tamamlarken convertible’de bu süre 4.1 saniyeye çıkıyor. Her ikisinde ulaşabileceği maksimum hız ise 318 km/s olarak belirtiliyor.

Bentley Continental GT

Karşılaştırmak amacıyla bir önceki nesilde Continental GT’de coupe ve convertible versiyonlarından her ikisinin de W12 motora sahip olmasına rağmen 0-100 km/s hızlanmasını tamamlamak için sırasıyla 3.7 ve 3.8 saniyeye ihtiyacı olduğunu belirtelim. Bu 12 silindirli modelde azami hız limiti ise 333 km/s idi. Tüm bu veriler yeni nesil motor teknolojileri sayesinde artık 4.0 L V8 ile 6.0 L V12 (626 HP-800 Nm) arasında bile ciddi bir fark olmayacağını gösteriyor. Yeni nesil GT’de motor hacmi 2000 cc, silindir sayısı ise 1/3 oranında düşürülmesine rağmen aracın beygir gücünden, tork üretimine; 0-100 km/s hızlanmasından, maksimum hızına kadar pek çok noktada kayda değer bir değişiklik yok. Bu durumda artık yüksek hacimli ve çok silindirli devasa motorların pek de bir esprisi yok gibi görünüyor.

Öte yandan yeni V8 Continental GT’nin donanım özellikleri arasında dışarıda 20 ila 22 inç alaşım jantlar; dörtlü egzoz çıkışına sahip difüzör, LED matrix farlar ve havalı süspansiyonlar; içeride ise elektrikli direksiyon, standart start-stop silindir kapama teknolojisi, 10 hoparlörlü 650 W ses sistemi ve 12.3 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Bununla birlikte Bentley müşterileri bu otomobilde çeşitli renklerdeki deri döşeme ve ahşap kaplamalar arasından kendi seçimlerini yapabilecekler.

Son olarak, 2020 Bentley Continental GT’de convertible versiyonunu seçecek müşterileri  30 km/s hıza kadar çalıştırılabilen ve 19 saniyede açılıp kapanan yeni bir elektrikli katlanabilir kumaş tavan ve koltuklara yerleştirilmiş boyun ısıtıcıları beklediğini belirtelim.

HP Reverb VR Headset ilkleri yaşatacak!

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji