Bilgen'den muhalefete: Sadece karşıtlık üzerinden iktidara alternatif olamazsınız

Bilgen'den muhalefete: Sadece karşıtlık üzerinden iktidara alternatif olamazsınız

Evrensel'den İnanç Yıldız'a konuşan tutuklu Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen muhalefete dair açıklamalar yaptı.

Tutuklanarak yerine kayyum atanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, muhalefetin geleceğe yön verecek demokrasi, hukuk ve ekonomi programını net biçimde açıklaması gerektiğini belirterek, "Aksi taktirde sadece karşıtlık üzerinden bir araya gelişlerle kendi hikayenizi yazamaz ve iktidara alternatif olamazsınız" dedi.

Evrensel'den İnanç Yıldız'a konuşan tutuklu Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, "sadece karşıtlıklar üzerinden bir araya gelişlerle" iktidara alternatif olunamayacağını, muhalefetin kendi programını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

"SİYASAL KRİZ SADECE İKTİDAR MERKEZLİ DEĞİL"

Daha önce HDP'ye yönelik eleştirilerde bulunan Bilgen, "Muhalefete yönelikte eleştirileriniz vardı. Muhalefetin iktidara rota belirleyemediğini, üzerinde demokratik basınç uygulamadığını söylediniz. Bu konuyu açar mısınız? Muhalefeti neden eleştiriyorsunuz? Muhalefete önerileriniz nedir?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Küresel bir siyasal krizle karşı karşıyayız. Bu sadece otoriter sağ popülist siyasetin iktidar merkezli krizi değil. Toplumsal dinamiklerin siyasal süreçlere katılımını sağlayamayan muhalefetin de krizi. Siyasete olan güven topyekûn sarsılıyor. Bu demokrasi içinde çözüm üretme inancı ve umudunu darbeler. Muhalefet böyle dönemlerde polemikle gerilim siyasetine taraf olmak yerine kendi alternatif çözüm önerini tartışma sunmalı. Aksi taktirde sadece karşıtlık üzerinden bir araya gelişlerle kendi hikayenizi yazamaz ve iktidara alternatif olamazsınız. Gittikçe artan yoksullaşma ve gelir dağılımındaki çarpıklık, sadece iktidarın yıpranmasını bekleyerek seçme davranışının değişeceği hesabı yanlış bir hesaptır. Muhalefet geleceğe yön verecek demokrasi, hukuk ve ekonomi programını net biçimde kamuoyu ile tartışmayı açmalı bu anlamda her parti kendi tabanının genişlemesini hedeflemelidir."

Ayhan Bilgen'den çarpıcı açıklamalar!

Ayhan Bilgen'den çarpıcı açıklamalar!

 

"HAK TEMELLİ SİYASETİ ÇALIŞACAĞIM"

Bilgen, "Tutuklanırsam 3’üncü kitabı yazacağım” demiştiniz. Kitabınız hakkında bilgi verebilir misiniz?" sorusuna ise, "Türkiye siyasetinde parti tabanları birbirine karşı daha hoşgörülü ve yukarıdaki gerilimi anlamsız buluyor. 2’nci kitabımda 'Adanmış siyaseti yazmıştım. 3’üncü de “Hak temelli siyaseti' çalışacağım. Toplumun siyasette özne olabilmesinin önündeki engelleri tartışmaya çalışacağım" yanıtını verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika