Binali Yıldırım ve 1923

Binali Yıldırım ve 1923

 Prof. Dr. Coşkun ÖzdemirSayın  Başbakan Yıllardır karanlığa ortaçağ gericiliğine sürükledikleri Türkiye’miz için'' sorun 1923’de'' buyurmuş. Sayın Binali Yıldırım “sen o 1923’e kurban olasın'' demek geliyor içimden....

 Prof. Dr. Coşkun Özdemir

Sayın  Başbakan Yıllardır karanlığa ortaçağ gericiliğine sürükledikleri Türkiye’miz için'' sorun 1923’de'' buyurmuş. Sayın Binali Yıldırım “sen o 1923’e kurban olasın'' demek geliyor içimden. Ben o cumhuriyetin altın döneminin bir bölümünü yaşadım. Sizlerin enkaz diye andığınız o bölüm Atatürk mucizesinin öncülüğünde bu milletin şahlanışı ,çağdaşlığa uygarlığa, akla bilime sanata uyanışı uzanışıdır. Yıllık ortalama % 8 in üstünde büyümesi, kalkınmasıdır. Bu mucizeyi yaratanları tüm uygar dünyanın övgü ve takdirle anışıdır. Sizin liderinizle bir kıyaslayın bakalım. Sayın bakalım, Atatürk’ün kaç ülkede heykeli var? Bir de sizinkine bakın.

Sizin iktidarınızı tarihin nasıl anacağını göreceğiz. 1923’ü, cumhuriyeti bir enkaz gibi karalanacak bir dönem gibi görmenizin bir açıklaması olabilir. O da sizin uygarlıktan çağdaşlıktan bilimden, sanattan şiirden operadan, baleden saksafondan piyanodan, çellodan,  müzikten ,atletizmden romantizmden, yurtta dünyada barıştan, uzak bizlerden çok farklı bir dünyanızın olmasından ileri geliyor. Emperyalizme karşı milleti ile birlikte savaş vermiş o yüce insanın batının yarattığı kültürle hümanizmle uygarlıkla o emperyalizme karşı konulabileceği inancını  anlamıyorsunuz.

Yurduma gelip Çanakkale’de savaşıp toprağa düşmüş genç insanların annelerine; “Ey uzak diyarlardaki anneler gözlerinizin yaşını siliniz, evlatlarınız bizim yurdumuzda savaşarak can verdiler. Onlar şimdi bizim Mehmetçiklerimizle koyun koyuna uyumaktalar ve  artık bizim oğullarımızdır'' diye seslenmenin ne demek olduğunu, bu eşsiz hümanizm örneğini anlayamıyorsunuz.

Evet başka bambaşka bir dünyanız var. Bizden çağdaşlık yaratan insanların çocuklarından nefret ediyorsunuz. Her fırsatta onları hapse koyuyorsunuz. Onlara çay verme masumiyetini bile hapse layık görüyorsunuz. Kadının özgürlüğünü bir birey oluşunu kabul edemiyor ona yanınızda değil başka sofrada yer veriyorsunuz. Atatürk aydınlığı sizi iyice rahatsız ve tedirgin ediyor. Ama onunla asla başa çıkamayacaksınız. Hem ben, inandığınız Allah’ın da sizinle beraber olduğunu hiç sanmıyorum. Allah yalnız oruç namaz değil dünyada nasıl bir rol oynadığımız, haksızlıklarla, zulümle nasıl  savaştığımızı, daha iyi, daha adil bir dünya için ne yaptığımızı, insanlığa nasıl hizmet ettiğimizi soracak.

Bana kalırsa maddi manevi çok tahribata neden oldunuz. Allah, İslam dünyasını da sorgulayacak. Nasıl bu kadar darmadağın olup “gavur'' dediklerinizden silah alıp birbirinizi vurdunuz diye sorgulayacak. Hurilerle teselli bulamayacaksınız.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABC Kritik