Bir 'üst akıl' vardı ne oldu? 'Türkiye'nin birinci önceliği yeni ABD yönetimi ile iyi ilişki'

Bir 'üst akıl' vardı ne oldu? 'Türkiye'nin birinci önceliği yeni ABD yönetimi ile iyi ilişki'

"NATO toplantısından dönüşünde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la, yeni ABD yönetiminin yaklaşımını konuştuk" diyen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Türkiye'nin stratejisi üzerine izlenimlerini yazdı. Selvi'nin "Türkiye’nin...

"NATO toplantısından dönüşünde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la, yeni ABD yönetiminin yaklaşımını konuştuk" diyen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Türkiye'nin stratejisi üzerine izlenimlerini yazdı. Selvi'nin "Türkiye’nin birinci önceliği yeni ABD yönetimi ile iyi ilişkiler kurmak. PYD-YPG ve DAEŞ’le mücadele konusu ona göre ikinci planda geliyor" sözleri dikkat çekti.

Selvi yazısının ilgili bölümünde şunları söyledi:

"Türkiye’nin birinci önceliği yeni ABD yönetimi ile iyi ilişkiler kurmak. PYD-YPG ve DAEŞ’le mücadele konusu ona göre ikinci planda geliyor.

Türkiye’nin öncelik sıralamasına göre Rakka operasyonu mu önce, yoksa PYD-YPG mi derseniz, öncelik ABD ile Rakka operasyonu. Neden öncelik PYD-YPG değil de Rakka? Çünkü birinci önceliğimiz ABD’nin bölge stratejisinde önemli bir yer tutmak. Bunun ilk somut adımı Rakka olacak. ABD ile Rakka operasyonunu birlikte yaptığımız takdirde, bir taşla iki kuş vuracağız.

1- PYD-YPG, Batı’nın DAEŞ’le mücadelede kara gücü olmaktan çıkacak.

2- Türkiye-ABD yakınlaşmasının sonucu, PYD-YPG kantonları anlamını yitirecek.

O nedenle Rakka operasyonu bir askeri plan olmaktan öte bir anlam taşıyor. Rakka operasyonunu ABD ile birlikte yaptığımız takdirde, Menbiç operasyonuna gerek kalmadan PYD-YPG’nin ABD’nin baskıları sonucu Menbiç’i boşaltması bekleniyor.

Obama yönetimine Rakka operasyonunu birlikte yapmayı önermiştik. O zaman, DAEŞ’le mücadelede ÖSO seçeneği sunulduğunda, ''Erdoğan’ın hayali askerleri’ diye alaya alan ABD, Cerablus’ta, El Bab’da hayali askerlerin ne yaptığını gördü! Başarısı sahada test edilmiş bir DAEŞ’le mücadele planı sunuyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika