Bu kuyrukluyıldız alkollü

Bu kuyrukluyıldız alkollü

Bilim insanları, 46P/Wirtanen adlı kuyrukluyıldızın ‘koma’ adı verilen atmosferini inceledi ve yüksek seviyede alkol barındırdığını tespit etti.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; normalde kuyrukluyıldızlar "alkollü canavarlar" olarak biliniyor. Zira Güneş Sistemi'nin dış kısımlarından içine doğru hareket ettiklerinde ısınıp alkollü bileşikler salabiliyorlar. Ancak NASA desteğiyle yapılan araştırmanın ardındaki bilim insanlarına göre 46P/Wirtanen, anormal derecede fazla alkol içeriyor. Bu durum, Güneş Sistemi'nin evrimine dair şaşırtıcı bilgiler sağlayabilir.

Kuyrukluyıldızlar, Güneş Sistemi henüz bebekken bazı maddeleri bünyelerinde dondurarak hapsediyor. Sonra zamanla bu malzemeler eriyor, salınıyor ve sistemin ilk dönemlerine dair bilgi veriyor. ü

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndan Neil Dello Russo, "46P/Wirtanen, bugüne kadar herhangi bir kuyrukluyıldızda ölçülen en yüksek alkol-aldehit oranlarından birine sahip" dedi.

NASA'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada Dello Russo, şu ifadeleri kullandı: Bu da Wirtanen'in oluştuğu erken Güneş Sistemi'nde karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinin nasıl dağıldığına dair bilgi veriyor.

Comet 46P/Wirtanen, Güneş Sistemi'nin iç kısımlarını aslında düzenli ziyaret ediyor. Kuyrukluyıldız, her 5,4 yılda bir Güneş'in etrafında dönüyor ve hatta bazen Dünya'ya o kadar yaklaşıyor ki gece gökyüzünde çıplak gözle görülebiliyor.

Bilim insanları, kuyrukluyıldızın Dünya'ya çok yaklaştığı o geçişlerden birinde fırsatı değerlendirmeye karar verdi. 2018'deki geçişte gizemli gök cismi, Keck Gözlemevi'nin yeni geliştirdiği Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSPEC) aracılığıyla incelendi. Bu cihaz, kuyrukluyıldızın koması boyunca parlayan Güneş ışığına dair veri topladı ve uzmanlar daha sonra komanın kimyasal bileşimini belirlemek için bu verileri analiz etti.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.