Burçların sayısı değişti mi? Nasa sosyal medyadan resmen açıkladı

Burçların sayısı değişti mi? Nasa sosyal medyadan resmen açıkladı

Burçların sayısı ve zaman aralığı değişti haberi gündemi epey meşgul etmiş, konuya ilişkin üst üste yalanlamalar gelmişti. Nihayet Nasa resmi açıklamayı yaptı.

Burçların sayısı ve zaman aralığı değişti haberi gündemi epey meşgul etmiş, konuya ilişkin üst üste yalanlamalar gelmişti.  Nihayet Nasa resmi açıklamayı yaptı.

NASA, sosyal medyada  sık sık gündeme getirilen "Burçlar değişti" iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, burçların değiştiği iddiaları yalanlandı.

"Burçlar değişti, 13. burç 'yılan' burcu oldu" iddiası ile ilgili NASA, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. NASA'nın açıklamasında zodyak hikayesi ile ilgili yapılan yorumları gördüklerini belirterek, konunun birkaç yıldır gündeme geldiğini ancak kendilerinin burçlara müdahale etmediklerini açıkladı. Babillerin bundan 3 bin yıl önce takımyıldızlarını keşfettiklerinde 13'üncü işareti görmezden geldiklerini ifade eden NASA, kendilerinin yaptığı araştırmanın sadece bunun matematiğini hesaplamak olduğunu söyledi.

'HAYIR BURÇLARI DEĞİŞTİRMEDİK'

NASA'nın söz konusu paylaşımı ise şu şekilde: "Birkaç yıldan bir yeniden ortaya çıkan bir zodyak hikayesi hakkındaki yorumlarınızı görüyoruz. Hayır, burçları değiştirmedik. Babiller 3.000 yıl önce takımyıldızları icat ettiklerinde 13. işareti bırakmayı seçtiler. Bu yüzden matematiğini yaptık:

https://go.nasa.gov/3gZnBwK

NASA, geçtiğimiz yıllarda da resmi sitesinde yer alan bir makalede benzer bir iddiaya yer verilmiş, bu konunun bilimi kapsamamasına rağmen "eğer kapsasaydı bile Dünya’nın ekseni değiştiği için burçlar değişirdi" ifadesine yer vermişti.   

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam