CHP'li Ağbaba: SOMA oldu hiç bir şey değişmedi, kar-rant cinayetleri devam etti!

CHP'li Ağbaba: SOMA oldu hiç bir şey değişmedi, kar-rant cinayetleri devam etti!

Nahit DURU / ANKARACHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba 13 Mayıs 2014’te gerçekleşen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Ülke tarihinin...

Nahit DURU / ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba 13 Mayıs 2014’te gerçekleşen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Ülke tarihinin en büyük işçi katliamı olan Soma maden faciasının üzerinden 4 yıl geçtiğini belirten Ağbaba, “Ne yazık ki bu faciadan ders çıkarılmadı ve alınmayan önlemler neticesinde ülkemizde maden işçileri yer altında çalışırken yaşamlarını kaybetmeye devam ediyor.'' dedi.

DERS ÇIKARILMADI 100 MADENCİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

"Soma Maden faciasının hemen ardından başta Ermenek ve Şırnak olmak üzere maden ocaklarında yaşanan kazalar ve ölümleri hatırlatan Ağbaba, “Soma faciasından ne yazık ki herhangi bir ders çıkartılmadığı ortadadır. Ruhsatsız kaçak olarak çalıştırılan maden ocakları, herhangi bir denetimin alınmadığı iş yerleri ve adeta orta çağ kölelik rejimi ile özdeşleşmiş rövadans sistemi geçmişten günümüze yaşanan maden facialarının en önemli sebebi olarak karşımızda durmaktadır.

soma-foto.jpg3.png

Bugüne kadar hiçbir somut önlemin alınmaması ve gerekli düzenlemelerin yapılmaması da maden ocaklarında sürekli olarak işçi ölümlerinin artmasına neden olmuştur.'' ifadelerini kullandı. Ağbaba, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma faciasından bugüne en az 100 maden işçisinin yer altında çalışırken yaşamını yitirdiğini de kaydetti."

YANDAŞA RANT VE KAR HIRSI CİNAYETLERİN NEDENİ

"Soma maden faciasından 4 yıl önce 17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak Karadon’daki kömür madeninde grizu patlaması ve oluşan göçükler sebebiyle 30 maden işçisinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Ağbaba, “Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız, yaşanan bu katliamı bu işin fıtratında var diyerek nitelendirmişti. Denetimsizliğin ve ihmalkârlığın kol gezdiği maden ocakları için gerekli önlemler almak yerine bu işin fıtratında var açıklamasının neticesinde işçiler maden ocaklarında hayatını kaybetmeye devam ettiler.'' dedi.

soma-foto.jpg

AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinin ciddi oranda arttığını ifade eden Ağbaba, “Başta maden ocakları olmak üzere tüm iş yerlerinde yaşanan katliamların ve ölümlerin nedeni AKP iktidarının bugüne kadar acımasız bir şekilde uyguladığı taşeronlaştırma ve özelleştirme politikaları ile yakından ilintilidir. AKP iktidarının kamucu anlayıştan uzaklaşarak, maden ocaklarını yandaş şirketlere devretme hevesi bugüne kadar ki yaşanan katliamların temel nedenidir. Ayrıca Soma faciası örneğinde olmak üzere yaşanan katliamların ardından başlatılan hukuki süreçler de ne yazık ki gerçek sorumluların yargılanması ve açığa çıkarılması noktasında yetersiz kalınmıştır. Soma faciası ülkemiz tarihinde sadece bir iş yeri katliamı olarak kalmamış, aynı zamanda bir hukuk katliamı olarak da tarihe geçmiştir.'' dedi.

Soma maden faciasının 4. yılında hayatını kaybeden madencileri bir kez daha andığını ifade eden Ağbaba, “Tüm yurttaşlarımızı, madenci ailelerinin adalet mücadelesine sahip çıkmaya ve tüm iş cinayetlerine artık tamam demeye çağırıyoruz'' ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika