CHP'li Tuncay Özkan: Gazeteci, devletin gözünde illa dövülmesi gereken kişidir; dövdüğünüz gazeteci değil, onu

CHP'li Tuncay Özkan: Gazeteci, devletin gözünde illa dövülmesi gereken kişidir; dövdüğünüz gazeteci değil, onu

CHP'li Tuncay Özkan: Gazeteci, devletin gözü... “Kalemini bir başka gücün emrine veremez"

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin basın mensuplarının yaşadığı sorunların araştırılması için verdiği önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü. CHP Grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Gazeteci, devletin gözünde illa ve illa dövülmesi gereken kişidir. Bugün, işte bu ‘sansür yasası’ diye nitelendirdiğimiz yasanın içinde, hazırlayan arkadaşlarımla birlikte de gördüğümüz, pek çok dövülme maddesi yer alıyor… Dövdüğünüz şey, gazeteci değil aslında. Dövdüğünüz şey, onun temsil ettiği değerler. Türkiye, o değerlerden yoksunlaşırsa çöl olur; o çöl, en önce bizi yutar” dedi. CHP’nin önerisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP, TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda, basın mensuplarının yaşadığı sorunların araştırılması için daha önce verdiği önergenin doğrudan gündeme alınmasını önerdi. CHP Grubu adına, mesleği gazetecilik olan Tuncay Özkan konuştu.

“Demokrasi yoksa gazetecilik diye bir meslek yoktur"   

1982 yılında gazeteci olarak çalışmaya başladığını ve çok şeyi basında yaşayarak gördüğünü söyleyen Özkan, “Türk demokrasi tarihiyle birlikte ilerledik. O günden bugüne geldiğim noktada, gazetecinin tarifinin nasıl yapılacağı konusundan başlayarak sorunlarımız nelerdir noktasına kadar her yıl değişen, her iktidar döneminde değişen farklı farklı anlayışları burada gözlemledim. Gazeteci, demokrasinin bekçisidir. Demokrasi yoksa gazetecilik diye bir meslek yoktur. Sizler gazetecisiniz. Demokrasinin olmadığı yerde gazetecinin var olması mümkün müdür? Elbette ki değildir” dedi.

“Kalemini bir başka gücün emrine veremez"    

Gazetecinin "herkes uyurken uyanık olan adam" olarak tanımlandığını söyleyen Özkan, “Ne demek o? Anayasa'mıza göre gazeteci, toplum adına parlamento dışı denetim işini yapan kişidir. Gazeteci, çalıştığı iş kolu dışında herhangi bir iş yapamaz. Gazetecinin başka bir gelir kaynağı olamaz. Gazeteci, işinin dışında başka işleri takip edemez; kendisini, düşüncesini, kalemini bir başka gücün emrine veremez. Gazeteci, sadece halk adına, halkın haber alma hakkını demokrasiyi yaşatmak adına sürdürür. Büyük kentlerde gazetecilik, ulusal gazetecilik başkadır, yerelde daha başka boyutları vardır” diye konuştu.

“Gazeteci, devletin gözünde illa dövülmesi gereken kişidir"     

Özkan, “Gazeteci taraf mıdır? Taraftır. Gazeteci, savaşa karşı taraftır; hırsızlığa, mafyaya karşı taraftır, ekonomik talana karşı taraftır. Gazeteci, propagandaya karşı taraftır. Terörün karşısındadır, mağdurun yanındadır” dedi.

Özkan, “Gazeteci, devletin gözünde illa ve illa dövülmesi gereken kişidir. Bugün, işte bu ‘sansür yasası’ diye nitelendirdiğimiz yasanın içinde, hazırlayan arkadaşlarımla birlikte de gördüğümüz, pek çok dövülme maddesi yer alıyor. Gazeteci iktidarların sürekli elinde tutmak istediği kişidir lakin gazetecinin asli görevi muhalefettir, toplumsal aydınlatmadır” diye konuştu.

Demokraside, özgürlük alanında, medyanın çalışma sistematiğinde büyük problem olduğunu belirten Özkan, “Bugün patronlar kazanıyor lakin gazeteciler kazanmıyor. Ve gazetecilik, büyük bir aşkla büyümeye, gelişmeye devam ediyor” dedi.

“Dövdüğünüz şey onun temsil ettiği değerlerdir" 

Özkan, “Gazeteci, siz uyurken uyanık olan kişidir. Gazetecinin CHP'lisi, AK Partilisi, MHP'lisi, HDP'lisi, İYİ Partilisi, herhangi bir şey… Objektiflik gazetecilikte birinci kriterdir arkadaşlar. Eğer bugün biz gazeteciliği savunamıyorsak, onun sorunlarına ilişkin gerçekçi bir bakış açısı ortaya koyamıyorsak demokrasimiz kaybetmiş demektir” diye konuştu.

Özkan, “Gazeteciyi dövmek, ona sövmek ya da onu bir şeyle yaftalamak yerine gelin, onun hepimiz adına özgürce bizim düşüncelerimizi ifade etmesine olanak sağlayalım. Çünkü dövdüğünüz şey, gazeteci değil aslında. Dövdüğünüz şey, onun temsil ettiği değerler. Türkiye, o değerlerden yoksunlaşırsa çöl olur; o çöl, en önce bizi yutar. Niye burada söylüyorum? Çünkü bu bina taştan, ahşaptan, koltuk derisinden ibaret bir şey değildir” dedi.

CHP’nin önerisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.


Özkan, “Gazeteci, siz uyurken uyanık olan kişidir. Gazetecinin CHP'lisi, AK Partilisi, MHP'lisi, HDP'lisi, İYİ Partilisi, herhangi bir şey… Objektiflik gazetecilikte birinci kriterdir arkadaşlar. Eğer bugün biz gazeteciliği savunamıyorsak, onun sorunlarına ilişkin gerçekçi bir bakış açısı ortaya koyamıyorsak demokrasimiz kaybetmiş demektir” diye konuştu.

Özkan, “Gazeteciyi dövmek, ona sövmek ya da onu bir şeyle yaftalamak yerine gelin, onun hepimiz adına özgürce bizim düşüncelerimizi ifade etmesine olanak sağlayalım. Çünkü dövdüğünüz şey, gazeteci değil aslında. Dövdüğünüz şey, onun temsil ettiği değerler. Türkiye, o değerlerden yoksunlaşırsa çöl olur; o çöl, en önce bizi yutar. Niye burada söylüyorum? Çünkü bu bina taştan, ahşaptan, koltuk derisinden ibaret bir şey değildir” dedi." />

 

"CHP'li Tuncay Özkan: Gazeteci, devletin gözünde illa dövülmesi gereken kişidir; dövdüğünüz gazetec." haberi, 22 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 22 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan CHP'li Tuncay Özkan: Gazeteci, devletin gözünde illa dövülmesi gereken kişidir; dövdüğünüz gazetec.. haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. CHP'li Tuncay Özkan: Gazeteci, devletin gözünde illa dövülmesi gereken kişidir; dövdüğünüz gazetec.. 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 21 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Ezgi Bozkurt Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:13 Sıcaklık artışıyla ekolojik denge tehlikede: Toplu ölüm riski artıyor!
 2. 18:09 Ankara'da toplu taşımada unutulan eşyalar uyguna satışa sunulacak! İşte açık artırma tarihi ve yeri
 3. 18:05 TFF resmi olarak duyurdu! Süper Kupa finalinin yeri ve zamanı kesinleşti
 4. 18:01 Süper Kupa heyecanı için geri sayım başladı: TFF tarihi açıkladı!
 5. 17:49 Erkılınç: 'Nitelikli yayınları ve istihdam olanaklarını koruyacağız'
 6. 17:47 Küçük kızın sözleri Gazze'deki krizi özetledi: Her şeyimiz eksik!
 7. 17:44 TİP, Kadıköy'den aday çıkardı
 8. 17:42 Real Madrid'e transfer olacağı söylentileriyle anılan Kylian Mbappe, Barcelona'da görüntülendi
 9. 17:17 Uzmanların dikkat çektiği öneri: Çocukluk çağı kanserlerine karşı propolis
 10. 17:05 Uzman uyardı: Duruş bozukluğu skolyoz işareti olabilir!
 11. 17:02 Uzmanlardan uyarı: Pırasa yerken dikkatli olun!
 12. 16:59 Türkiye'de HIV vakalarındaki artış endişe verici bir seviyeye ulaştı
 13. 16:55 Yüksek potansiyelli 5 meslek: Geleceğin kazançlı kariyerleri!
 14. 16:53 Bulgaristan vatandaşlığına başvuru için yeni koşullar belli oldu
 15. 16:50 Twitch'e rakip olarak ortaya çıkan Kick platformuna erişim engeli!
 16. 16:48 Ürküten uyarı: Yapay zeka iki yıl içerisinde insanlığı yok edebilir!
 17. 16:45 WhatsApp'tan yeni özellik: Artık ekran görüntüsü alınamayacak!
 18. 16:43 İngiltere, Navalny'nin ölümüyle ilişkilendirilen cezaevindeki 6 Rus yetkilisine yaptırım uyguluyor
 19. 16:35 Koç Grubu, Ekrem İmamoğlu ile ilgili yapılan iddialara ilişkin bir açıklama yaptı
 20. 16:06 Sahilde oynarken kazdığı 1,8 metrelik çukur canına mal oldu: 7 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
Politika Haberleri