Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu: AK Parti’nin tehlikeli oyunu

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu:  AK Parti’nin tehlikeli oyunu

''Tutuklamayı doğru bulanların oranı yüzde 10! Saray seçmenin bu uyarısını görür mü?”

Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, şarkıcı Gülşen Çolakoğlu'nun Ataşehir'de 30 Nisan'da verdiği bir konserde İmam Hatip liselilere yönelik sözlerinden ötürü tutuklanmasının halk tarafından olumlu karşılanmadığını yazdı. BUPAR Araştırma’nın konuya ilişkin anketini paylaşan Mollaveisoğlu, “Gülşen’in tutuklanması ile devam eden gözdağı da sorulmuş ankette. Tutuklamayı doğru bulanların oranı yüzde 10! Saray seçmenin bu uyarısını görür mü?” diye sordu.

Mollaveisoğlu, BUPAR Araştırma’nın 27-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında İstanbul, Ankara, Kocaeli, Aydın, Konya, Kayseri, Malatya, Edirne illerinde demografik yapıyı yansıtan 1500 denekle yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına dayandırdığı yazısında sanatçılara yönelik baskının toplum nezdindeki karşılığını kaleme aldı.

“Metin Akpınar, Müjdat Gezen, Fazıl Say, Sezen Aksu, Tarkan, Gülşen, Genco Erkal, Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar, Birce Akalay, Melis Sezen, Sedef Kabaş” isimlerine dikkati çeken Mollaveisoğlu, BUPAR’ına raştırmasını kaynak göstererek şunları kaydetti:

Bu isimlere yönelik hapis cezalarını, nefret dilini duydunuz mu sorusuna yüzde 72 oranında “Evet” yanıtı geldi. Evet yanıtı verenlere “İktidarın bu tutumunu doğru buluyor musunuz” diye soruldu.  Yanıt; yüzde 39.8 evet, yüzde 60.2 hayır...

İlk bakışta ankete katılanların yüzde 40’ının baskıyı onayladığı sonucu çıkıyor. Ancak bu soruların sorulduğu illerdeki seçmen profili yaklaşık olarak yüzde 60 oranında Cumhur İttifakı’ndan yana... Yani fotoğraf göründüğünden farklı.  AKP’nin, yüzde 60 oy aldığı seçmenin yarıya yakını nefret dilini, ötekileştiren, kutuplaştıran siyaseti istemiyor.  Cumhur İttifakı son seçimde oy aldığı seçmeni artık ikna edemiyor.

Son olarak Gülşen’in tutuklanması ile devam eden gözdağı da sorulmuş ankette. Tutuklamayı doğru bulanların oranı yüzde 10! Saray seçmenin bu uyarısını görür mü?  Senin sanatçın benim sanatçım, senin gençliğin benim gençliğim kutuplaştırması; devletin milli güvenlik kurumlarına girer ise askeri ve polisi de ayrışmaya götürürse tüm ülke yaşanacak enkazın altında kalır!"