Dünya basını Erdoğan’ın erken seçim kararını böyle gördü!

Dünya basını Erdoğan’ın erken seçim kararını böyle gördü!

Bugün MHP lideri Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesinin sonrasında 24 Haziran 2018’de erken seçim yapılması kararı uluslararası kamuoyunda da geniş yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamaların ardından 24 Haziran’da erken seçim kararı için süreci başlatması uluslararası kamuoyunda da gündem oldu. Dünya basını, Erdoğan’ın erken seçim kararını son dakika olarak okuyucularına duyurdu.

Die Welt
Die Welt gazetesi, ’Erdoğan, 24 Haziran’da erken seçime gidileceğini açıkladı’ başlığını attı.

diewelt.jpg
“Erdoğan, parti tarihinde ilk defa erken seçim kararı aldı” başlığıyla gelişmeyi duyuran Bloomberg, gelecek yıl yapılması planlanan seçimin 24 Haziran’a çekildiğini aktardı.

bloomberg-ekran.jpg

Reuters
Reuters haber ajansı gelişmeyi son dakika olarak geçti ve “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim tarihi olarak 24 Haziran’ı seçti” başlığını attı. Reuters haber ajansı, Erdoğan’ın kararının Bahçeli’nin çağrısından sonra geldiğini vurguladı.

reuters.jpg

Financial Times
Saygın ekonomi gazetesi Financial Times, Erdoğan’ın açıklamasını son dakika gelişmesi olarak verirken, “Erdoğan geçmiş dönemde erken seçim iddialarını yalanlamıştı. Fakat konuşmasında Suriye ve Irak’taki belirsizliklerin erken seçimi gerekli hale getirdiğini dile getirdi” ifadeleri kullanıldı.

financialtimes-ekran.jpg

Guardian
İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Guardian, Erdoğan’ın erken seçim kararını MHP lideri Bahçeli’nin açıklamasının ardından duyurduğunu aktarırken, “Erdoğan, seçimleri planlanandan bir yıl önceye aldı ve erken seçim tarihini 24 Haziran olarak belirledi” ifadesi kullanıldı.

erdogan-guardian.jpg

Bild
Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild de gelişmeye geniş yer ayırdı. Bild anasayfanın manşetinde yer verdiği haberde, “Erdoğan erken seçim için 24 Haziran’ı gösterdi” başlığını kullandı.

erdogan-bild.jpg

CNN
CNN, internet sitesinden gelişmeye geniş yer ayırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim için 24 Haziran’ı tercih ettiğini belirten CNN, internet sitesinin üst kısmında da son dakika uyarısı kullandı.

cnn-002.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem