Enver Aysever: Faruk Bildirici ve Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunacağım

Enver Aysever: Faruk Bildirici ve Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunacağım

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yazarlık eğitimi ihalesi sonrası hedefe alınan Enver Aysever, Soyer'in savunmasıyla iddiaların asılsız olduğun teyit edildiğini söylemişti. Aysever, "Bana iftira atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

ABC Gazetesi ÖZEL

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yazarlık eğitimi ihalesi sonrası hedefe alınan Enver Aysever, Soyer'in ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin savunmasıyla iddiaların asılsız olduğun teyit edildiğini söylemişti. Aysever, "Bana iftira atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım" dedi. Faruk Bildirici ve Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan Aysever, Bildirici ile ilgili olarak Mehmet Haberal'a ait özel Başkent Üniversitesinde ders verdiğini söyledi. Aysever, "Bunda bir şey yok. Bana yaptığının aynısını yaptım ona. Çamur at izi kalsın yolu izliyor" dedi.

Olayın ayrıntıları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Satın Alma Dairesi Başkanlığı Hizmet Alımları Şube Müdürlüğü 13 Ocak 2021 tarihinde yazarlık eğitimi için ihaleye çıkmıştı. Eğitimi gazeteci-yazar Enver Aysever'e vermişlerdi. Aysever, 9 aya yayılan ve toplamda 18 gün sürecek olan eğitim için 90 bin lira alacaktı. Soyer, gelen tepkiler sonrası ihaleyi iptal etmiş, Aysever ise "İhaleyle benim bir ilgim yok. Sayın Tunç Soyer, açıklamasında ayrıntı vermediği için girmediğim ihale ve almadığım ücret üzerinden karalama kampanyası yürüdü" demişti. Aysever, Soyer'e ihaleyi tüm yönleriyle açıklama çağrısı yapmış ancak Soyer çağrıya karşılık vermemişti.

Aysever, "İzmir ihale iftirasıyla ilgili  Sayın Soyer ve belediyenin savunması elimize geçti. Karalama kampanyası yapanların yayınlayacağına ihtimal vermiyorum, ben sorumluluğumu yerine getiriyorum. İlgili belgeler belediyede ve mahkeme dosyasındadır. Oradan edinilebilir" demişti.

Aysever şu ifadeleri kullanmıştı:

1.jpeg2.jpeg

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici ise 16 Mart 2021 tarihinde “Etik nedenlerle Enver Aysever’in, bir gazeteci-yazar olarak belediyeler ve şirketlerle ticari/mali ilişkiler içine girmesi yanlıştır. Sadece Enver Aysever’in değil, bütün gazeteci-yazarların belediyelerle bu tür ilişkilere girmesi “normal” gibi görülemez, normalleştirilemez.” demişti.

"Hangi hizmet karşılığında Haberal'dan para alıyorsunuz?"

Aysever, sosyal medya üzerinden Faruk Bildirici’yi etiketleyerek açıklamalarda bulundu. Aysever, “Sayın Faruk Bildirici hangi hizmet karşılığında Haberal’dan ücret alıyorsunuz? Bu gazeteci etiğine uygun mu? Açıklar mısınız lütfen?” dedi. Aysever, Ünsal Ünlü’nün yönetiminde Bildirici’yi ‘düşünsel düelloya’ davet ederek “Var mısınız? Aksi halde “düşkün selfie” olacaksınız!” dedi. Bildirici’den özür beklediğini söyleyen Aysever, “Nasıl arayıp özür dilemiştiniz, yine yapın. Söz affedeceğim” dedi.

Bildirici ve Cumhuriyet hakkında suç duyurusunda bulunacak

ABC Gazetesi olarak aradığımız Aysever; Faruk Bildirici ve Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Haberal konusundaki iddiasını sorduğumuz Aysever, “Kendisi Haberal’a ait olan Başkent Üniversitesi’nde ders verdi. Bunda bir şey yok. Bana yaptığının aynısını yaptım ona. Çamur at izi kalsın yolu izliyor” ifadelerini kullandı.

Enver Aysever'in sözlerine ilişkin, cevap hakkı doğduğu için Faruk Bildirici'yi aradık. Ancak telefonumuza yanıt vermedi.

Etiketler :