Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş'ı bütçe ile tehdit etti

Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş'ı bütçe ile tehdit etti

Erdoğan, İstanbullu ve Ankaralılara yapılacak hizmetin önünü kesebileceğini söyleyerek tehditte bulundu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada İstanbul ve Ankara'da kahir ekseriyetinin kendilerinde olduğu ifade ederek İstanbullu ve Ankaralılara yapılacak hizmetin önünü kesebileceğini söyleyerek tehditte bulundu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada yapılan itirazlara ilişkin "Partiler de en doğal hakkı olan itiraz sürecini çalıştırıyor" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Değerli basın mensubu arkadaşlarım öncelikle şunu ifade etmemiz lazım. Seçim süreci bitmiştir, şimdi olayın mahkeme süreci var. Mahkeme sürecinde olayın 3 basamağı İlçe kurulu, İl Kurulu ve YSK süreci var. YSK bu sürecin patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır. Ağzı olan konuşuyor çünkü yaşamamışlar.

Partiler de en doğal hakkı olan itiraz sürecini çalıştırıyor. İl seçim kurullarına da müracaat yapılıyor, ilde de alınan neticeler bizim yaptığımız çalışmalarla örtüşmüyorsa o zaman bizim için YSK'ya müracaat etme hakkımız var. Bu bir hakkı gasp etme değildir aksine tüm seçmenlerimiz için "huzur buldum" dedirtme çalışmasıdır.

"TÜRKİYE'DE DEMOKRASİ MÜCADELESİ VERİLMİŞTİR"

Muhalefet bir şeyler söylüyor, 30 büyükşehrin 15 tanesini biz aldık. Bunun yanında MHP bir tanesini aldı. Cumhur İttifakı olarak bizim aldığımız oy yüzde 53,3'tür. Arada böyle bir fark var. Milletimin bunu bilmesi lazım. Türkiye'nin içişlerine karışmak isteyen ABD ve Avrupa'nın bunu bilmesi lazım.

Herkes haddini bilecek. Türkiye'de demokrasi mücadelesi verilmiştir. İllerde 51 ilin 24 tanesini almışız, 10 tanesini MHP almış. Cumhur İttifakı fark atıyor.

İlçe belediyelerinin de yüzde 70'ini almışız, beldeler de 386 belediyesinin 202'sini biz aldık. MHP 89 tanesini aldı. Diğerleri nal topluyor. AK Parti olarak tüm bu belediyelerde 754 belediyeyi biz aldık. Sayımlar devam ediyor. İstanbul'un 39 belediyesi var. Bu belediyelerin 25'ini Cumhur İttifakı aldı. Burada bir ders var.

Ankara'da 107 tane bize ait var, 39 tane dörtlü mekanizmaya ait olan var. Bu gerçeği görmeden değerlendirme yapmayın. Çalışma yaparken onaylar meclisten geçecek. Komisyonlar kurulacak, ben başkanım istediğim gibi kurarım diyemezsin. Kariyer sahipleri çıkıp televizyonlarda ahkam kesiyorlar. Burada da bir gerçek var, her şeyden önce bir belediye başkanının kendi belediye meclisinde sırtını dayayacağı bir ekip yoksa bu bütçeleri çıkaramaz.

"AK PARTİ'NİN BAŞKANIYIM, İKİ GÖREV YÜRÜTÜYORUM"

Cumhurbaşkanlığımın yanında anayasanın tanıdığı bir imkan var, aynı zamanda AK Parti'nin başkanıyım. Bu iki görevimi yürütmek durumundayım. Bir şeye özellikle dikkat edeceğim. Bir Anıtkabir olayı yaşandı, İstanbul'dan beyefendi çıkıyor gidiyor, mazbatasını almadan gidiyor. Anıtkabir protokolünden haberi yok. Defterin nasıl yazılacağını da bilmiyor.

Milli Savunma Bakanlığı defteri oradan aldı.

ERDOĞAN'DAN HİZMET TEHDİDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kahir ekseriyetinin kendilerinde olduğu söyleyen Erdoğan, tehditte bulunarak "Bütçe komisyonlardan geçecek" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "İstediğim gibi ben başkanım komisyon kurarım diyemezsin" dedi.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN UYARMIŞTI

Belediye meclis çoğunluğunun başka bir partide olduğu durumlarda engellemelerle karşılaşılabileceğini belirten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Yararlı projeleri reddeden muhalefet partisi meclis üyelerinin isimlerini kamuoyuna açıklasınlar. Böylece halkın onları denetlemeleri sağlanmış olur" ifadelerini kullanarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı uyarmıştı.

BÜYÜKERŞEN: ENGELLEYENİ TEŞHİR EDİN

Büyükerşen, Yavaş ve İmamoğlu’na "Engelleyeni deşifre edin”  ifadelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika