Erdoğan, SpaceX ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk ile görüştü

Erdoğan, SpaceX ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk ile görüştü

Videokonferans yoluyla yapılan görüşmede, fikir alışverişlerinde bulunuldu.

Erdoğan ile Elon Musk arasındaki görüşmeyi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı duyurdu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uydu ve uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin konular masaya yatırıldı. Yapılan görüşmede uzun dönemli yatırımlar ve mevcut iş birliğini geliştirecek adımlar değerlendirilirken elektrikli otonom araçlar ve dijital ekonomi konuları hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

GÖRÜŞMEDE TOGG BATARYALARINA DA YER VERİLDİ

Görüşmede, Türkiye’nin yerli elektrikli aracı TOGG’un lityum bataryaları hakkında atılabilecek ortak adımlar masaya yatırıldı.

TÜRKSAT 5-B

Erdoğan ve Musk’ın videokonferansında konuşulan bir diğer konu ise Türkiye’nin SpaceX aracılığıyla ocak ayında uzaya fırlattığı TÜRKSAT 5-A uydusunun ardından TÜRKSAT 5-B uydusunun uzaya gönderilme süreci oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin Milli Uzay Programı çerçevesinde yaptığı diğer çalışmalardan da bahsetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji