Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı, Karadeniz’de Türkiye’nin en büyük doğalgaz keşfi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Türkiye’de yeni bir dönem açılacak" dediği "müjdeyi" açıkladı. Karadeniz’de Türkiye’nin en büyük doğalgaz keşfi yapıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Türkiye’de yeni bir dönem açılacak" dediği "müjdeyi" açıklıyor. 

Açıklamadan Öne Çıkan Başlıklar Şöyle:

 *Erdoğan, ''Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz'da başladığı Tuna-1 kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kuıllanıma sunmak'' dedi.

*Sızan haberler, müjdenin enerji odaklı olduğu yönündeydi. Piyasalar, saat 15:00’te açıklanacağı duyurulan ‘müjde’ye odaklanmıştı.

*Fatih sondaj gemisinin 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğunu belireterek, “İlk kuyuda bulunan bu rezerv daha fazlasının habercisi” dedi.

*Operasyonu tamamen milli imkanlarla yaıpılıdğını, yeni kuyular açılacağını vurgulayan Erdoğan “Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz’deki doğalgazı milletimizin hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.

*Dokuzuncu sondaj sonunda rezervin bulunduğunu söyleyen Erdoğan Akdeniz’den de benzeri müjdeler beklediklerinin altını çizdi.

*Türkiye’nin yıllardır enerjide dışa bağımlı olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı, bu alandaki yatırımları sürdürme konusunda kararlı olduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Türkiye artık kendi ayakları üzerinde duracak iradeye ve güce sahiptir. Yunanistan başta olmak üzere karşımıza çıkanların hepsi haklı olduğumuzu biliyor.”

*Dünyadaki birçok çatışma ve kaosun ardında enerjinin yattığına değinen Erdoğan, ‘petrol ve doğalgaz kaynakları için vahşice insan kanı akıtıldığını’, buna odaklanan bir kapitalist sistemin varolduğunu söyledi.

*Enerjinin bağımsızlığın tesisinde büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, ‘Doğu Akdeniz’deki hesaplara’ da değinerek, “Doğu Akdeniz’de onca oyunun gerisinde enerji kaynakalrının paylaşımı kavgası var” dedi.

*Erdoğan, “İnsanlık bizde pettol onlarda kalmış olabilir ama Rabbim bize yeni bir sayfa açtı” diyerek üç sondaj ve iki sismik araştırma gemisineden bahsetti.

*İstanbul’da, Dolmabahçe’deki ofisinde açıklama yapan Erdoğan’ın ‘ulusa sesleniş’ formatındaki konuşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcileri ve yakın mesai arkadaşları yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Fatih Gemisi'nden canlı konuşma yapıyor..

BAKAN ALBAYRAK:

"Cari açık dönemi bitiyor, cari fazla dönemine geçeceğiz. Enerjide dışa bağımlılık bitiyor."

Ayrıntılar geliyor...

İlgili Haberler
Etiketler :