Erdoğan'ın sarayı Pandora Belgeleri'nde: 105,5 milyon dolar nerede?

Erdoğan'ın sarayı Pandora Belgeleri'nde: 105,5 milyon dolar nerede?

Pandora Belgeleri'nde, Cumhurbaşkanlığı sarayını inşa eden Rönesans Holding'e dair çarpıcı bir bilgi yer aldı. 105,5 milyon doların akıbeti ise bilinmiyor.

Gazeteciler Pandora Belgeleri adıyla yayımladıkları raporda dünyada 130 milyarderin hesap hareketlerini döktü. Bunlardan biri de Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak. Ilıcak’ın annesi adına 2014 yılında kurulan ve off-shore olarak adlandırılan iki şirketi olduğu ifade edildi.

Bunlardan biri Covar Trading adlı şirket. Şirketin 105,5 milyon dolarlık kazanç sağladığı ve paranın İsviçre’de tutulduğu ifade edildi. Ne var ki bu para uzun süre İsviçre banklalarında kalmadı. Aynı yıl içinde paranın tamamı ‘olağanüstü harcamalar’ denilerek bağış adı altında aktarıldı. Bu sırada paranın kime ya da nereye aktarıldığı belirtilmedi.

Pandora Belgeleri’nde, Rönesans Holding’in Erdoğan için 1150 odalı saray yapan inşaat şirketi olduğu da hatırlatıldı. Belgelerde bahsedilen hesap hareketinin, Sarayın yapıldığı yıl olan 2014 yılında gerçekleşmesi de dikkat çeken bir başka nokta.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem