Erdoğan’ın “sürtük” ifadesine ilişkin suç duyurusunda bulundu: CHP’li vekile ölüm tehdidi

Erdoğan’ın “sürtük” ifadesine ilişkin suç duyurusunda bulundu: CHP’li vekile ölüm tehdidi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanlar için “sürtük” demesinin ardından suç duyurusunda bulunan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Erdoğan’ın Gezicilere “sürtük” demesinin ve bir kez daha “camide içki içildiği” iddiasının ardından çok sayıda kişi ve kurum suç duyurusunda bulundu. İlk suç duyurusunu yapan Cumhuriyet Halk Partisi’nin hukukçu milletvekili Sevda Erdan Kılıç oldu. Kılıç, Ankara Adliyesi’ne giderek, Erdoğan’ın 1 Haziran 2022 günü TBMM’de, Adalet ve Kalkınma Partisi grup toplantısında yaptığı konuşmaların suç niteliği taşıdığını iddia etti.

Sözcü’nün haberine göre, Edoğan’ın, “Bu eşkıyalar, bu teröristler, evet, bira şişeleri ile bira kutuları ile adeta caminin içini pislemişti” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Kılıç, “Böyle bir iddia bugüne kadar hiçbir delil ile ispat edilmemiş, suç niteliğinde bir isnattır” dedi.

"Erdoğan halkı hakaret ederek aşağıladı"

Kılıç, dilekçesinde, Erdoğan’ın aynı konuşmanın devamında Gezi Eylemi’ne katılan vatandaşlar için dile getirdiği “Bunlar çürük, bunlar sürtük” sözlerine yer verdi.

Çürük ve sürtük kelimelerinin Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ndeki anlamlarını anlatan Kılıç, Erdoğan’ın halkı hakaret ederek aşağıladığını öne sürdü.

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" iddiası  

Erdoğan’ın ayrıca “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediğini iddia eden Kılıç, “Asılsız bir iddia üzerinden, halkın dini değerleri üzerinden gezi protestolarına katılmış olanları da bir kesime ait göstererek, arasında gerilim yaratacak, çatışma çıkaracak, birbiri aleyhine kin ve düşmanlığı teşvik edecek şekilde yapılan açıklama açıkça bu suçu oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın söz konusu açıklamaları Cumhurbaşkanı sıfatı ile değil, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak yaptığına dikkat çeken Kılıç, bu hususun göz önüne alınarak yargılanmasını istedi.

"Ölüm tehditlerinden korkmuyorum"

Sevda Erdan Kılıç, Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından çok sayıda hakaret ve ölüm tehdidine maruz kaldığını açıkladı.

Haysiyet cellatlarının gönderdikleri sosyal medya mesajlarında galiz küfürler ettiğini söyleyen Kılıç, ayrıca çok sayıda ölüm tehdidi aldığını da açıkladı.

Baskı ve saldırılara boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Kılıç, “Şunu bilin ki; sizden de ağababalarınızdan da bugüne kadar korkmadık, bundan sonra da korkmayız. Bir adım geri atan namerttir. Hodri meydan” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika