Eren Erdem savunmasını tamamladı: Ömrüm boyunca FETÖ''ye karşı mücadele verdim

Eren Erdem savunmasını tamamladı: Ömrüm boyunca FETÖ''ye karşı mücadele verdim

FETÖ''nün 17-25 Aralık darbe girişiminde, yasa dışı ses kayıtlarını servis ettiği dönemin Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Ababey''in de aralarında bulunduğu 12 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Eren Erdem savunmasını tamamladı

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmada savunma yapan Erdem, TUSKON’a herhangi bir ziyaretinin olmadığını söyledi.

TUSKON’a gazetenin sahibi sanık Turan Ababey’in gittiğini ifade eden Erdem, “Ben bu durumdan dolayı ona kızdım. Derhal TÜSİAD ve MÜSİAD’a da gitmesini istedim. Hemen ardından bir iş adamına gittim. Saygın iş adamı, Atatürkçü ve cumhuriyetçi çizgide olan bir iş adamı ismini vermek istemiyorum. Gazetenin ekonomi müdürü Gülşah Karadağ da yanımda vardı. Gazetenin sermaye yapısında ciddi bir problem vardı. En azından bir reklam verirsiniz veya gazeteyi satın alırsınız dedim bu iş adamına. Biz gazeteyi sizin sahip olduğunuz çizgide sürdürelim dedim. Kendisi sol çizgidedir.. Bu diyaloğu kurmamdaki amaç tamamen gazetenin sahibinin TUSKON ziyaretinden kaynaklıydı” şeklinde savunma yaptı.

CD GELDİĞİNİ YALANLADI

Gazeteye çikolata kutusunda cd geldiği iddialarının yalan olduğunu söyleyen Erdem, “MİT tırlarıyla ilgili elime sadece tutanaklar geçti. O da gazete kapandıktan sonra elime geçti. Bana bir bilgi ulaştı. MİT tırlarıyla ilgili seninle soruşturma var, 3 gizli tanık ifadesi var. Baktım ki casusluktan dava açılacak. Ben belgeleri gizli bir biçimde Bülent Tezcan’ın odasından alsaydım söylemezdim. MİT tırları belgesini Tezcan elinde sallayarak göstermişti, ben de istedim” diye konuştu.
Evrakları görünce durumun vahim olduğunu anladığını ve Twitter hesabından “Tutanakları okudum. Eğer iddialar doğru ise durum çok vahim” şeklinde tweet attığını kaydeden Erdem, başka hiçbir yerde bu tutanakları paylaşmadığını söyledi.

FETÖ’ye yardım etmekle suçlandığını belirten Erdem, “Ben niye yardım ederim? FETÖ bana para verir ben yardım ederim veya FETÖ'nün kafama uyan düzeni vardır yardım ederim. Para almış olma ihtimalim var mıdır? Yoktur. Gazeteci olduğum dönemde ne benim adıma, ne de başkası adına birikmiş param yoktur. Ben siyasete ceketiyle girip çıkanlardanım. 3 yıl bana devlet maaş ödedi. 4 defa seçime girdim, krediler çektim hala daha ödüyorum onları, bitmedi. Para alsam yardım eder miydim?  Almam bana ne? Kimsenin iradesinde olmayacağım hayatım boyunca” ifadelerini kullandı.

EREN ERDEM: ÖMRÜM BOYUNCA FETÖ'YE KARŞI MÜCADELE VERDİM

Mahkemede savunma yapan Eren Erdem, ‘Ömrüm boyunca FETÖ'ye karşı mücadele verdim' dedi. 

Suçlamaların asılsız olduğunu ifade eden Erdem, "Her daim FETÖ'nün daha tehlikeli olduğunu düşündüm ve yazdım. 17-25 Aralık'tan 2 gün sonra, yani 5 yıl önce, halkı darbe ihtimalinden haberdar eden benim. Oysa o dönem iktidar Fetullahla fotoğraf çektiriyordu! Bir gün tutuklanacağımı biliyordum fakat FETÖ gerekçesiyle tutuklanacağım aklıma gelmezdi. Beni illa bir cemaatle ilişkilendirmek istiyorsanız Adnan Oktar'la ilişkilendirin. O bile bana daha uygun!" ifadelerini kullandı.

'FETÖ'CÜLER SİGARA İÇMEZ'

Erdem, 12 Eylül darbesinde dedesinin dükkanın yanmasının ardından İstanbul’a gittiklerini, Alevi olmaları nedeniyle kendilerinin küçükken uyarıldığını anlatarak şöyle devam etti: “Hayatımda tarikat deneyimim oldu. Orta okulda sigara içmeye başladım. Menzil dergahında sigara ve çay içiliyordu. Rahat sigara içmek için oraya gidiyordum. Sosyal medyada kafamda tekkeyle fotoğraf yayımlandı. Elimde iyi ki sigara görünüyordu. Ahmet Hakan ‘Hiçbir FETÖ’cü sigara içmez. Zehir içer ama sigara içmez’ diye bir yazı yazdı. O olaydan öyle kurtulduk. Hiçbir FETÖ’cünün, şakirtin elinde sigara göremezsiniz.”

Erdem, “Gizli tanığı ben afişe etmedim. Sosyal medyada vardı. Kendisi de tweet attı. ‘Beni gizli tanık yapmışlar’ dedi. Attığı tweet’i bana danışmanım söylemişti. İlk kim deşifre ettiyse ona bakalım. Tarihlere bakalım, paylaşımlara bakalım” ifadelerini kullandı

“KARŞI GAZETESİ BATMIŞTIR”

Karşı gazetesinin FETÖ ile hiçbir iltisakının bulunmadığını iddia eden Erdem, “Gazetenin yayınladığı haberler genelde magazinsel haberler olmuştur. Gazeteyi kamuoyuna olumsuz lanse edenler, hükümet yanlısı gazetelerin genel yayın yönetmenleridir. FETÖ gazete kurduracak ve 66 günde batacak o gazete. FETÖ'nün kurduğu gazetelerin kaç gün yaşadıkları bellidir. Kağıt alamadığı için batmıştır Karşı gazetesi” dedi.

Fuat Avni ile yapılan röportajın internet üzerinden yapıldığını, Fuat Avni ile ilgili o dönem yapılan haberlerin çok tıklandığı için böyle bir şey gerçekleştirdiklerini söyleyen Erdem, hakkındaki tüm suçlamaları reddederek tahliyesini talep etti.

Eren Erdem’in avukatları da müvekkillerinin suça karışmadığını iddia ederek, tahliye talebinde bulundu.

Duruşma sanık savunmalarına devam edilmek üzere yarına ertelendi. 

Erdem, 28 Haziran’ı 29 Haziran’a bağlayan gece gözaltına alınmış, aynı gün tutuklanmıştı.

Erdem hakkında ‘FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım etmek’ ve ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek’ suçlamalarından dava açılmıştı. Karşı gazetesinin eski genel yayın yönetmeni de olan Erdem’in davası gazete çalışanları hakkında açılan davayla birleştirilmişti.

Erdem’in 22 yıla kadar hapsi isteniyor.

TARTIŞMA ÇIKTI

Aralarında Mahmut Tanal, Aykut Erdoğdu, Ali Şeker, Gökçe Gökçen, Canan Kaftancıoğlu, Musa Çam ve Barış Yarkadaş'ın da bulunduğu yaklaşık 500 CHP'li Erdem'e destek vermek için Silivri 'ye geldi. Açıklama yapmak isteyen CHP'liler ile jandarma arasında yer konusunda tartışma çıktı.

Bu sırada askeri alandan silah sesleri yükseldi. Askerlerin eğitim atışı yaptığı belirtilirken CHP'li Tanal "Yargılama silah sesi altında olamaz" diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün 17-25 Aralık'ta yasa dışı ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla dönemin Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında "üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "gizliliğin ihlali" suçlarından 22 yıla kadar hapis cezası talep etmişti. Erdem 29 Haziran'dan beri tutuklu bulunuyor. 

DAVA ÖNCESİ AÇIKLAMA: EREN ERDEM'İN YANINDAYIZ.

Dava öncesi  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu  yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"CHP Parti meclisi üyesi Erden Erdem 124 gündür neden tutuklu? sorusunu bir kez daha basın aracılığıyla sormak istiyoruz. 'Neden tutuklu?' diyoruz çünkü parti meclisi üyemiz Eren Erdem'in tutuklanmasına gerekçe olacak hiçbir hukuki delil olmadığını biliyoruz. Ve bu tutuklamaların geçmiş dönem tutuklamalarında olduğu gibi tamamen siyasi olduğunu biliyoruz. Eren Erdem'in  tutuklamasının tamamen siyasi gerekçelerle olduğunu bildiğimiz için ve bunu fazlasıyla kapatmak isteyenler ne yazık ki bugün Silivri'de basın açıklaması yapmamızın da önüne geçmeye çalışarak veya çokça sanıklı bir davayı küçücük salonlarda davasının görülmesini sağlayarak bu tutukluluktaki hukuksuzlukları kamuoyundan kaçırarak yine geçmişte olduğu gibi oldu bittiyle siyasi bir davayı götürmeye çalışıyorlar. Ama şunu bilsinler ki; Ne Eren Erdem Davası'nda ne de bundan sonra, bundan önce görülmüş davalarda haksız hukuksuz yere dava sürecini yürütenler zamanı geldiğinde bu cezaevlerinde kendilerinin olduğunu biliyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, genel başkan yardımcılarımızla, milletvekillerimizle ve örgütümüzle birlikte haksız hukuksuz yere  124 gündür rehin tutulan Eren Erdem'in yanındayız. Bundan sonra hep birlikte Eren Erdem'in hakkını hukukunu korumaya devam edeceğiz"  ifadelerini kullandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika