Erzurum BŞ Belediye Başkanı Mehmet Sekmen: Buradan duyuru yapıyorum ben ekonomistim. Tonlarca altın devletin zimmetinde emanetinde toplanacak!

Erzurum BŞ Belediye Başkanı Mehmet Sekmen: Buradan duyuru yapıyorum ben ekonomistim. Tonlarca altın devletin zimmetinde emanetinde toplanacak!

Kolundaki bileziği, küpeyi, bilekliği altınla ilgili takı ne varsa bir değer biçilsin bir sertifikaya bağlansın.

Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Buradan duyuru yapıyorum ben ekonomistim. Bu öneriyi yapanlardan biri de benim. Sayın Maliye Bakanımıza bu olayın evvelinde öneriyi getirenlerden biri de benim. Telefonumda, Whatsapp'ında ve mesaj şeyinde kayıtlı bu." ifadelerin kullandı.

Sekmen yeni bir model daha önerdiğini de belirterek, "Önerim de şuydu: şu anda yastık altındaki altınları da getirin diyor devlet. Bunları devletle anlaşmalı bir kuyumcuda sertifikalandırıp bozdurmaya dayalı 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar altınları getiriyorsun, derleyip topluyorsun 24 ayara çeviriyorsun bir sertifika alıyorsun. Benimki öyle değil. Bugün önerdim Sayın Maliye Bakanımıza, kolundaki bileziği, küpeyi, bilekliği altınla ilgili takı ne varsa bir değer biçilsin bir sertifikaya bağlansın." ifadelerini kullandı.

Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in açıklamaları şöyle:

"Bu öneriyi yapanlardan biri de benim"

"Buradan duyuru yapıyorum ben ekonomistim. Bu öneriyi yapanlardan biri de benim. Sayın Maliye Bakanımıza bu olayın evvelinde öneriyi getirenlerden biri de benim. Telefonumda, Whatsapp'ında ve mesaj şeyinde kayıtlı bu."

"Tonlarca altın Allah'ın izniyle devletin zimmetinde emanetinde toplanacak"

"Bu akşam yeni bir model daha önerdim. Önerim de şuydu: şu anda yastık altındaki altınları da getirin diyor devlet. Bunları devletle anlaşmalı bir kuyumcuda sertifikalandırıp bozdurmaya dayalı 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar altınları getiriyorsun, derleyip topluyorsun 24 ayara çeviriyorsun bir sertifika alıyorsun. Benimki öyle değil. Bugün önerdim Sayın Maliye Bakanımıza, kolundaki bileziği, küpeyi, bilekliği altınla ilgili takı ne varsa bir değer biçilsin bir sertifikaya bağlansın. Sertifikayla beraber bu takılar bankada bir kasaya konsun devletin kontrolünde. O süre içerisinde devlet bu takıları teminat olarak tutulsun. Kadının bir düğünde bir ihtiyacı varsa gelip alsın o süre izinli sayılsın tekrar getirsin aynı sertifikayla kasaya koysun. Böylece tonlarca altın Allah'ın izniyle devletin zimmetinde emanetinde toplanacak. Devlet bunun karşılığında her türlü yatırımını yapabilecek, her türlü finansal aracı da kullanabilecek. Biliyorsunuz genelde geçmişte paralar altına göre bastırılırdı. Şimdi bunu maalesef gayrıresmi bir kuruma taşıdılar."

Sayıştay raporuna göre Erzurum

Sayıştay raporunun 'denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler' bölümünde 6 bulgu tespit edildi. Bulguların başında Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanma limiti sınırının 670 milyon aşıldığına dikkat çekildi.

Raporda tespit edilen usulsüzlüklerin tamamı şöyle:

  • Taşınmazların değer tespitinin yapılmaması.

  • Elden çıkarılacak stoklar ve maddi duran varlıklar hesabı ile ilgili amortisman işleminin eksik yapılması.

  • Borçlanma limitinin aşılması.

  • Sözleşmeli kadrolarda çalışan personellerin müdür olarak atanması.

  • İşçi izinlerinin kanuna uygun şekilde kullandırılmaması.

  • Sosyal denge ödemelerinden sözleşme aidatı kesilmesi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi