Euro yeniden 10 TL'nin üzerinde, dolar/TL kuru da 8,30'u aştı

Euro yeniden 10 TL'nin üzerinde, dolar/TL kuru da 8,30'u aştı

Euro yeniden 10 TL'nin üzerinde, dolar/TL kuru da 8,30'u aştı. Gram altın da 479 lirayı geçti. Reuters ise dolar ile ilgili 24 Nisan iddiasını öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 128 milyar dolar ile ilgili yaptığı açıklamalar, Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkartılması ve son olarak kripto para dünyasının en büyük dolandırıcılık hikayesinin ortaya çıkmasıyla piyasaların ateşi de yükseldi. Euro yeniden 10 TL'nin üzerinde, dolar/TL kuru da 8,30'u aştı. Gram altın da 479 lirayı geçti. Reuters ise dolar ile ilgili 24 Nisan iddiasını öne sürdü.

Son dakika haberi... Piyasaların ateşi yeniden yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 128 milyar dolar ile ilgili yaptığı açıklamalar, Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkartılması ve son olarak kripto para dünyasının en büyük dolandırıcılık hikayesinin ortaya çıkması piyasaları dalgalandırdı.

Euro/TL kuru 10 TL'yi, dolar/TL kuru da 8,30'u aştı. Geçen haftayı 8,08 seviyesinden kapatan dolar/TL paritesi haftanın ilk üç gününde kademeli olarak artış kaydetti.

Haftanın 4. işlem gününde de dolar/TL kurunun ateşi arttı. İşlem günü içerisinde dolar en yüksek seviye olarak 8,36'yakadar ulaştı. Dolardaki artış yüzde 1,30 oldu.

YENİDEN 10 TL'Yİ AŞTI

Euro da günün ilk saatlerinde 10 TL'nin üzerine çıktı. Euro/TL paritesinde günün en yüksek seviyesi 10,0816 olarak kaydedildi.

Sabah saatlerinde dolar/TL kuru 8,25 lira seviyelerinde, euro/TL kuru ise 9,93 lira seviyelerinde güne başlamıştı.

ALTINDA DA YENİ REKOR

Öte yandan gram altın da 479 lirayı geçti. Gram altın, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 1,5 üzerinde 479,1 liradan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 790 lira, Cumhuriyet altını da 3.190 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1.791 dolardan alıcı buluyor.

'24 NİSAN' İDDİASI PİYASALARI KARIŞTIRDI

Öte yandan Reuters da ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan'da 'Ermeni soykırımı' ifadesini kullanacağı yönündeki beklentinin doları yükselttiğini yazdı. Reuters’ın analizinde, Biden'ın 24 Nisan'daki açıklamasının Ankara'nın tepkisine neden olacağı ve iki ülkenin ilişkilerinin daha da bozabileceğini belirtti.

Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerekirse Merkez Bankası rezervlerinden yeni satışlar olabileceği yönündeki sözlerinin de TL üzerinde baskı oluşturduğunu yazdı.

İsveçli ekonomist Erik Meyersson, Twitter'da yaptığı paylaşımda Biden'ın 'Ermeni soykırımı' ifadesini kullanacağı beklentisinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu gelişmeye muhtemel tepkisini de fiyatladığını kaydetti.

Meyersson, Türkiye'nin F-35 programından resmen çıkarılmasının da dolardaki harekette etkili olduğunu düşündüğünü vurguladı.

Uluslararası yatırım kuruluşu Bluebay Asset Management'tan Timothy Ash, sosyal medyada yaptığı açıklamada güven eksizliğine dikkat çekerek, TL'nin dolar karşısında değer kazandığı dönemlerde bile bunun piyasaya yapılan müdahalelerden kaynaklandığının düşünüldüğünü savundu.

Ekonomi