Feministlerden özel alfabe: Tampon şeklinde J, yumurtalık şeklinde T

Feministlerden özel alfabe: Tampon şeklinde J, yumurtalık şeklinde T

'Feminist Harfler' isimli internet sitesi, cinsiyet eşitliği mesajını büyütme amacı taşıdığı ifade edilen alfabede her bir harfin eşit ücret, üreme hakları, kadın sağlığı, siyasette kadın gibi konulara dikkat çekmek için...

'Feminist Harfler' isimli internet sitesi, cinsiyet eşitliği mesajını büyütme amacı taşıdığı ifade edilen alfabede her bir harfin eşit ücret, üreme hakları, kadın sağlığı, siyasette kadın gibi konulara dikkat çekmek için özel olarak tasarladı.

59199fe10f25452860862019.jpg

TAMPON ŞEKLİNDE J, YUMURTALIK ŞEKLİNDE T

Tasarlanan yeni alfabenin, 'J' harfi bir tampon şeklinde ve 'kadın hijyen ürünlerindeki vergiyle savaşmak için' tasarlandığı söyleniyor. Tamponlar ve pedler zorunlu ihtiyaçlar olmalarına karşın ABD başta olmak üzere birçok ülkede 'lüks' olarak sınıflandırılarak bu şekilde vergilendirildiği için eleştirilerin ve protestoların hedefinde. Oluşturulan yeni alface, kimileri tarafından olumlu karşılansa da, özel tasarlanmış harfler kullanmanın etkili bir yöntem olmadığını ve gerçek bir mücadeleyi pasifleştirdiği söylenerek 'feminist alfabeyi' eleştirenler de var.

Yazı fondunun arkasında New York merkezli reklam ajansı Y & R ile 'Seks Teknolojisi Kadınları' adlı girişimciler grubu bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya