Fitch'den kur korumalı TL mevduat yorumu: YENİ SİSTEMİN KAPSAMI VE ETKİSİ BELİRSİZ

Fitch'den kur korumalı TL mevduat yorumu: YENİ SİSTEMİN KAPSAMI VE ETKİSİ BELİRSİZ

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu kur korumalı TL vadeli mevduatlarının döviz kurlarında yarattığı düşüşün sürdürülmesi halinde bunun Türk bankaları için pozitif olacağını belirtti.

Fitch, Türk bankalarının kurdaki oynaklığa karşı kırılgan olduğunun da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdaki dalgalanmayı durdurmak amacıyla nispi bir istikrar sağlamak için yeni araçların devreye alınacağını açıklamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün yayımladığı yazılı açıklamayla "Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat" ürününün detaylarını paylaştı.

Buna göre, üründe, gerçek kişilerin TL vadeli hesapları üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak.

''YENİ SİSTEMİN KAPSAMI VE ETKİSİ BELİRSİZ''

Bloomberg'de yer alan habere göre; uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 20 Aralık’ta duyurulan kur korumalı TL vadeli mevduatlarıyla düşen kur ve azalan dolarizasyonun sürdürülebilirse Türk bankalarına olumlu olarak yansıyacak. Fithch yeni sistemin kapsamının, etkisinin ve uygulamasının belirsiz olduğunu da dikkat çekti.

Negatif reel faiz, para politikası belirsizlikleri ve enflasyon baskısının 2022 yılında kurdaki oynaklığın ana sebepleri olacağını belirten Fitch, yüksek seviyedeki refinansman gereklilikleri ve dolar mevduatları dolayısıyla Türk bankalarının kurdaki oynaklığa karşı kırılgan olduğunu belirtti.

''TL DAHA FAZLA ZAYIFLARSA..''

Türkiye’deki zorlu operasyonel ortamın, azalan güvenin ve TL'nin daha fazla zayıflama ihtimalinin makroekonomik ve finansal istikrar için risk oluşturacağını belirten Fitch, bunun Türk bankalarının kredi profili için negatif olacağını ifade etti.

 

Ekonomi