Flaş Korona Açıklaması: Prof. Dr. Ahmet Saltık’tan korona ölüm verileriyle ilgili dikkat çeken açıklama: Sahadan çok fazla bilgi alıyorum

Prof. Dr. Ahmet Saltık, ölüm verilerinin korona olarak işlenmediğine dair soru işaretleri olduğunu söyledi. Saltık’tan korona ölüm verileriyle ilgili ....

Prof. Dr. Ahmet Saltık, ölüm verilerinin korona olarak işlenmediğine dair soru işaretleri olduğunu söyledi.

Demokrasi Arenası'na konuk olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, ölüm verilerinin korona olarak işlenmediğine dair soru işaretleri olduğunu söyledi.

Sahadan çok fazla bilgi alıyorum

Saltık, "Sahadan çok fazla bilgi alıyorum. Bir hekim arkadaşım Covıd-19 tanısı koyduğunu ancak kısa bir süre sonra ildeki sağlık yöneticilerinden telefon aldığını, kendisine böyle yazılmasının istenmediğini, baskı gördüğünü söyledi. Bunlar tırnak 'münferit' olgular da değil, yaygınlar" dedi.

Prof. Dr. Ahmet Saltık’a ölüm tehdidi gelmişti!

Koronavirüsü mücadelesinde akıl ve bilimin herkesin ve her şeyin üzerinde olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, “3-4 hafta Cumartesi-Pazar arka arkaya halkı corona virüsüne karşı evlerinden çıkarmadan tarayın” açıklamasında bulunmuştu.

Prof Saltık'ın açıklamalarının ardından sosyal medyada linç girişi başlatılmış  Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım basın açıklamasıyla gelinen son noktayı duyurmuştu. Yıldırım "Cumhuriyet savcılarını, sürecin takipçisi olmaya, tehdit edenleri adalet önünde hesap verdirtmeye, anayasal can güvenliğinin temini için asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz açıklamasında bulunmuştu.

AHMET SALTIK KİMDİR?

1953'te Elazığ'da doğdu. İlk ve ortaokulu Gaziantep'te okudu, Van Lisesini 1971'de, (birincilikle) bitirdi. 1971 yılında NATO bursuyla (birincilikle) İngiltere'de dil eğitimi aldı. Aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesi'ne girdi. 1976'da Londra Tıp Fakültesi'nde staj yaptı.

1977'de İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirerek tıp doktoru oldu. Keban'da 1 yıl SSK hekimliği ve yeraltı maden işletmesi hekimliği yaptı. 1978'de Hacettepe Tıp Fakültesi'nde Halk Sağlığı dalında uzmanlık eğitimine başladı ve 1981'de İstanbul Tıp Fakültesi'nde uzman doktor (Halk Sağlığı Uzmanı) oldu. 1981-82 arasında Elazığ Lepra (Cüzzam) Hastanesi Başhekimliği yaptı.

1982'de Elazığ ve Kocaeli Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1981-88 arasında Elazığ'da muayenehane hekimliği, işyeri hekimlikleri (Çimento, kağıt fabrikaları) yaptı; Halk Sağlığı Bölge Lab. Müdürlüğünü yürüttü.

Yerel Fırat Gazetesi'nde 1 yıl, günlük tıbbi ve politik yazılar yazdı. 1986'da ABD Texas School of Public Health'te eğitim aldı. 1988'de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'na Yrd. Doçent olarak atandı ve bu Anabilim Dalı'nı kurdu.

9 Ekim 1990'da Doçent, 17 Ocak 1996'da profesör oldu. 4 yıl Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yaptı (1992-96). 2004'ten bu yana Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Video