Galata Kulesi'ne akıl almaz restorasyon!

Galata Kulesi'ne akıl almaz restorasyon! Galata Kulesi içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen restorasyon çalışmasında İstanbul'un en önemli tarihi eserlerinden biri olan Galata Kulesi zarar gördü. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat müdahale çağrısı yaptı

 

Galata Kulesi içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen restorasyon çalışmasında İstanbul'un en önemli tarihi eserlerinden biri olan Galata Kulesi zarar gördü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat yapılan restorasyonun video görüntülerini göstererek Twitter hesabından tepki gösterdi.

"İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir." Sözleriyle olayı duyuran Polat, yetkilileri acil müdahaleye çağırdı.

 

GALATA KULESİ’NDEKİ AYDINLATMA EKİPMANLARI İBB’DEN HABERSİZ SÖKÜLDÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü, Sabah Gazetesi’nin “İBB'den Galata Kulesi'ndeki Çalışmalara Engel” başlıklı haberine yönelik bir açıklama yayınladı. Açıklamada, restorasyonu yapan firmanın İBB’ye ait aydınlatma ekipmanlarını habersizce ve gelişigüzel şekilde söktüğü, işlevsiz kalan ekipmanların İBB tarafından demontajı yapılarak muhafaza altına alındığı belirtildi.

MÜLKİYET İBB’DE DEĞİL


Galata Kulesi’nin idaresinin 16 Mayıs’tan beri Kule-i Zemin Vakfı ve Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nde olduğunu açıklayan İBB Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü, kulenin dış cephe aydınlatma elemanları ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kule’nin dış cephe aydınlatma elemanları Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde; yerinde olduğu gibi bırakılmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından alınacak kararların beklenmesine karar verilmiş, bu süreçte aydınlatma bakım onarımları ekiplerimizce yapılmış, çeşitli farkındalık günü etkinliklerinde (27-28 Mayıs tarihlerinde Azerbaycan bayrak renkleri ile 24 Haziran tarihinde Pektus hastaları farkındalık günü etkinliği için turuncu renkle aydınlatılmıştır) teknik çalışmalar Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda yine ekiplerimizce gerçekleştirilmiştir.”

“KULE BİR BUÇUK AYDIR KARANLIK”


“Ancak Temmuz ayı başlarında Kule’de restorasyonu gerçekleştiren yüklenici firma tarafından Kule’nin aydınlatması için kullanılan enerji kesilmiştir ve Galata Kulesi yaklaşık bir buçuk aydır karanlıktır. Bu süreçte de Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü ile görüşmelere devam edilerek restorasyon sırasında aydınlatma elemanlarının zarar görmesini önlemek üzere gerekli tedbirlerin alındığı ve aydınlatma elemanlarının sökülmeyeceği Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğü tarafından ifade edilmiştir. Ancak 30 Temmuz.2020 tarihinde yerinde yapılan incelemelerde; Kule’nin restorasyonunu gerçekleştiren firma tarafından seyir terası katında bulunan İBB’ye ait olan aydınlatma elemanlarının habersizce sökülerek gelişigüzel bir şekilde alana bırakıldığı tespit edilmiş olup; sökülen malzemeler yüklenici firmadan tutanakla teslim alınmıştır. Ayrıca aydınlatma sisteminin uzaktan kontrolünü sağlayan ünitelerin de yerinde olmadığı tespit edilmiş olup; 4 kalem malzeme ilgili firma tarafından İBB’ye teslim edilememiştir. Bu sebeplerle 11 Ağustos 2020 tarihinde; alanda enerji olmadığından işlevsiz bir şekilde kalan aydınlatma elemanlarımızın zarar görmemesi ve kaybolmaması adına ekiplerimizce demontajı yapılarak muhafaza altına alınmıştır.”

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

Şubat ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İBB'den geri alınacağını açıkladığı mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait olan ve yıllardır İBB iştirak şirketi Beltur tarafından işletilen tarihi Galata Kulesi için mahkemeden yeni bir karar çıktı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün geçtiğimiz yıl başlattığı işlem sonucunda 13 Mayıs 2019 tarihinde yani İBB'nin kayyum ile yönetildiği dönemde tarihi kule, İBB'nin uhdesinden çıkarılarak Kule-i Zemin Vakfı adına tescil edilmişti.

İMAMOĞLU, HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATMIŞTI

Ekrem İmamoğlu ikinci kez İBB Başkanı seçildikten sonra bu işleme karşı hukuki süreç başlatılmıştı. İBB Hukuk Müşavirliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne karşı dava açmış, Galata Kulesi için vakıf adına yapılan tapu tescilinin iptali ve İBB adına tescil edilmesi talep edilmişti.

Dava kapsamında İBB'nin talebi üzerine üçüncü kişilere devredilmemesi için Galata Kulesi'ne 7 Şubat 2020 tarihinde ihtiyati tedbir konulmuştu.

KAYMAKAMLIK 6 NİSAN'DA TAHLİYE İŞLEMİ BAŞLATTI

Tedbir kararına rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün talebi üzerine Beyoğlu Kaymakamlığı,  6 Nisan 2020 tarihinde tahliye işlemi başlattı.

Kaymakamlık, Galata Kulesi'nin İBB tarafından işgal edildiğini, 14 Nisan 2020 tarihine kadar boşaltılarak Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğüne teslim edilmesi gerektiğini, aksi takdirde tahliyenin gerçekleştirileceğini İBB'ye bildirdi. İBB Başkanlığı da bu işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

OY BİRLİĞİ İLE DURDURULDU

Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne karşı açılan davada, hukuka aykırı tahliye işleminin iptali istendi. Davaya bakan İstanbul 7. İdare Mahkemesi, 10 Nisan 2020 tarihinde oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.

DAVA KONUSU İŞLEMİN HUKUKİ DAYANAĞININ AÇIKLANMASI İSTENDİ

Kararda, uyuşmazlığın çözümü ve davacıların istemi hakkında karar verebilmek için davalı idarelerden; dava konusu işlemin hukuki gerekçesinin açıklanarak, işlem dayanağını oluşturan tüm bilgi ve belgeleri içeren işlem dosyasının onaylı ve okunaklı bir örneğinin mahkemeye gönderilmesi istendi.

Tahliye kararı niteliğindeki uyuşmazlığın hukuki durumu dikkate alınarak;  işlemin uygulanması halinde verilecek kararın etkisi tükeneceğinden İBB'nin yürütmenin durdurulması isteminin, davalı idarenin birinci savunması alındıktan sonra yeniden bir karar verilinceye kadar kabulüne hükmedildi.

Ara karara cevap verme süresinin 15 gün olarak belirlenmesine, kararın tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere teminat aranmaksızın dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verildi.

 

"Galata Kulesi'ne akıl almaz restorasyon!" haberi, 12 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. 12 Ağustos 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Galata Kulesi'ne akıl almaz restorasyon! haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Galata Kulesi'ne akıl almaz restorasyon! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 20 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 13:32 Taylor Swift’in Turnesi İngiltere Ekonomisini Salladı
 2. 13:27 TFF Başkanı Hacıosmanoğlu, Montella'nın Görevine Devam Kararını Açıkladı
 3. 13:21 Fenrbahçe Lugano mesaisinde! Milli futbolcu takımda yerini aldı!
 4. 13:18 Türkiye U19, İspanya ile 1-1 Berabere Kalarak İlk Puanını Aldı
 5. 13:14 Sancaktepe’de ormanlık alanda yangın çıktı
 6. 13:12 Uşak'ta Orman Yangınları Büyüyor: Kızılcaören'de 11 Ev Tahliye Edildi
 7. 13:08 Elon Musk, CrowdStrike'ı tüm sistemlerinden sildiklerini duyurdu
 8. 13:02 2024 Fındık Fiyatları ve Rekolte Beklentileri
 9. 12:54 Söyüncü çiftinden bebek müjdesi geldi
 10. 12:53 Fenerbahçe, Sander Berge'yi 20 Milyon Euro'ya Transfer Etti
 11. 12:48 Zelenski ve Trump, Ukrayna'da Kalıcı Barış İçin Yüz Yüze Görüşme Kararı Aldı
 12. 12:45 Beşiktaş'tan Büyük Hamle: Marco Asensio İçin 20 Milyon Euro Ödenecek!
 13. 12:40 1945'te Japon Subaylarının Veda Partisi ve Gizemli İntihar İddiaları
 14. 12:32 ‘Dünya Klavye Şampiyonası’ndan madalyalar alındı!
 15. 12:29 Barış Alper Yılmaz'a İngiltere'den talip!
 16. 12:29 Google Maps'e Yeni Özellik: Türkiye'de Trafik Bildirimi Dönemi Başlıyor
 17. 12:24 Marmara Denizi'nde 4.4 Büyüklüğünde Depremin Ardından Prof. Dr. Naci Görür'den Açıklama
 18. 12:11 İsrail’in Gaz Bombası ve Mermili Müdahalesinde 20 Yaşındaki Filistinli Genç Öldü
 19. 11:53 Pamuk Gibi Poğaça Tarifi: Yumuşacık ve Lezzetli!
 20. 11:47 TCMB'den YUVAM Hesaplarına Yeni Düzenleme
Gündem Haberleri