Hakkında ‘zina davası’ açılınca Atatürk’ü eleştirip Türk Medeni Kanunu’nu tanımadı

Hakkında ‘zina davası’ açılınca Atatürk’ü eleştirip Türk Medeni Kanunu’nu tanımadı

Hakkında zina davası açılan Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü Mustafa Çalık Atatürk’e hakaret ederek Türk Medeni Kanunu’nu tanımadığını söyledi.

Türk Ocakları ve Mülkiyeliler Birliği üyesi olan Mustafa Çalık’ın eşi zina davası açtı. Mustafa Çalık yaptığı sosyal medya paylaşımında “Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ” ifadeleriyle Atatürk’e hakaret ederken Türk Medeni Kanunu’nu da tanımadığını duyurdu. Mustafa Çalık sosyal medyada büyük tepki çekti.

Mustafa Çalık şu ifadeleri kullandı:

“Bir yakınım tarafından eşimin bana “zinâ davası” açacağı iletildi. Umarım doğru değildir; lakin doğru ise aha şuraya yazıyorum: 1) Ben zinâ edecek çağda da değilim, tıynette de. Hukuken evli iken, Allah’ın emri ve Peygamber’in kavli ile yeniden ve zarûreten evlendim. Mevzu bu! ./..

2) Millî an’ane ve İslam’ın verdiği ruhsatın rağmına, 20’lerde Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ve kayıtları da İsviçre Medenî Kanununun alâkalı kaidelerini de tanımıyorum! Herkes ve her merci elinden geleni yapabilir. Yalnız eşim ve çocuklarım için üzgünüm. Bu kadar!”

TEPKİLER GECİKMEDİ

Paylaşımı gören yüzlerce sosyal medya kullanıcısı Mustafa Çalık’a tepki gösterdi. Tepki gösterenlerden biri olan gazeteci Nevşin Mengü Mustafa Çalık’ın 1983-84 yıllarında Hacettepe Üniversitesinde Atatürk İlke ve İnkılapları dersi verdiğini duyurdu. İşte o tepkilerden bazıları:

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem