HKP: İktidarın fermanları er geç yırtılıp atılacaktır

HKP:  İktidarın fermanları er geç yırtılıp atılacaktır

Halkın Kurtuluş Partisi, 'baskın seçim' ve OHAL kararına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Parti, Yüksek Seçim Kuruluna ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurdu.İşte o açıklama:AKP’giller...

Halkın Kurtuluş Partisi, 'baskın seçim' ve OHAL kararına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Parti, Yüksek Seçim Kuruluna ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurdu.

İşte o açıklama:

AKP’giller tarafından çoktan çiğnenip atılmış sözde mer’i anayasaya göre, üstelik de 2017 Referandumuyla bizatihi Anayasaya sokulmuş başkanlık seçimi tarihi, Anayasal hükümle belirlenmiş olmasına rağmen, ve başka bir seçim tarihi de ancak TBMM tarafından kararlaştırılabilecek şeklinde yine bir Anayasal hüküm bulunmasına rağmen; Saray ve AKP sultasının kendini kurtarma amaçlı “seçim'' tarihi, Saray’ın Bahçeli’sinin de stepneliğiyle, Tayyip’in iki dudağından açıklandı bildiğimiz gibi: 24 Haziran 2018… Aynı günlerde OHAL de bir kez daha uzatıldı ve 8. OHAL dönemine girdik.

CHP’den sonraki en çok oyu alan Sol parti olan Partimizin seçim hakkını, yasaları katlederek gasp etmişti. Yasanın aradığı teşkilatlanma koşulunu zaten sağlayıp üstüne yeni 17 il ve bağlı ilçe teşkilatlarını tamamlayan ve şu an 58 il teşkilatı mevcut olan Partimizin, büyük genel kurulunu da yapmış olma şartını yerine getirmiş olmasına rağmen; yasanın aramadığı bir koşul uydurularak, genel kurulunu tamamlamayan il ve ilçe teşkilatlarımızı kendiliğinden münfesih saymasıyla seçim yeterliliğimizi bir anda yok etmişti.

Oysa kurulu bir teşkilatın yok sayılması, ancak Anayasa Mahkemesi’nin verebileceği bir karardı. Bu suça ortak olan Yargıtay Savcılığı Siyasi Partiler Bürosu da, teşkilat listemizi YSK’ya eksik olarak vermiş, daha sonra suçunu örtmek üzere bize verdiği tüm teşkilatlarımızı gösterir listemizi bu kez YSK’ya bizim sunmamıza rağmen, YSK, “kararımız kesindir'' bahanesiyle hukuk katliamından vazgeçmemişti.

Buna karşı açtığımız davalar Ankara İdare Mahkemesinde, Ankara Bölge İdare Mahkemesinde, Anayasa Mahkemesinde ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde halen görülmektedir. Süreç içinde Sarayın emriyle Yargıtay Savcılığı Siyasi Partiler Bürosu, yeni kurduğumuz il ve ilçe teşkilatlarımızı da sudan bahanelerle ve yasa dışı olarak tescil etmemişti.

Böylece son 6 ay öncesinde kurulmuş ve seçim yeterliliği sayısı bakımında muteber bu teşkilatlarımızın tescil edilmesi önünde hukuken bir engel kalmadı. HKP’nin, seçimlere sokulmasını istemeyen Saray’ın yasa dışı bu emriyle; hem hukuksal, hem de siyasal mücadelesi sürecektir. Hiçbir meşruiyeti kalmamış Anayasa ve Kanun dışı bu mücrim iktidar ve kurumlarının fermanları er geç yırtılıp atılacaktır.

Asıl mücadelemiz, İşçi-Emekçilerin Demokratik Halk iktidarında, Tam Bağımsız ve gerçekten Laik Türkiye’yi kurmaktır. Elbet başaracağız… 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem