Murat Ongun'dan ‘İBB camilere desteği kesti’ iddialarına yanıt

Murat Ongun'dan ‘İBB camilere desteği kesti’ iddialarına yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sözcüsü Murat Ongun, İBB'nin camilerin bakım ve temizliğinden çekildiği iddialarına yanıt verdi. Ongun...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sözcüsü Murat Ongun, İBB'nin camilerin bakım ve temizliğinden çekildiği iddialarına yanıt verdi. Ongun, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, "Tarihi ve turistik öneme haiz camilerin temizliğiyle sınırlı uygulama Kültür Varlıkları Daire Başkanlığınca farklı bir anlayışla yeniden ele alınmıştır" ifadelerini kullandı.

İBB temizliğinden sorumlu olduğu tarihi camilerden desteğini çektiği iddialarının sosyal medyada yayılmasının ardından İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan yanıt geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ongun şunları kaydetti:

-İBB’nin bazı camilerin bakım ve temizliğinden çekildiği iddiaları doğru değildir. Geçtiğimiz yıllarda yürütülen; Tarihi ve Turistik Öneme Haiz Camilerin (39 adet) temizliğiyle sınırlı uygulama Kültür Varlıkları Daire Başkanlığınca farklı bir anlayışla yeniden ele alınmıştır.

-Tarihi öneme haiz camiler, tarihi türbe, hazire, çeşmeler önleyici koruma kapsamında genel temizliği, basit bakım ve onarımları bütüncül şekilde yürütülecektir. Tarihi ve turistik öneme haiz camilerin temizliği de restorasyon sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir.

-Bu yeni çalışmayla eserlerimizin sürdürülebilir bir şekilde korunması ve yaşatılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda 195 cami temizlik personeli ile birlikte 25 restorasyon işçisi ve usta, 12 restoratör ile 25 mimar ve mühendis teknik personel görev yapacaktır.