İklim değişikliği etkisi: Alpleri beyazdan yeşile çeviriyor

İklim değişikliği etkisi: Alpleri beyazdan yeşile çeviriyor

Science Dergisi’nde yayımlanan; 1984’ten 2021’e kadar uydu verilerini kullanarak oluşturulan yeni bir çalışmada küresel ısınmanın Alp dağları üzerindeki etkisi ortaya çıktı.

Küresel ısınmanın etkileri her geçen gün daha da belirginleşiyor. Uydu görüntüleri, Alp dağlarında karların eridiğini ve oraya özgü bitkilerin yok olmaya başladığını gözler önüne serdi.

Science Dergisi’nde yayımlanan; 1984’ten 2021’e kadar uydu verilerini kullanarak oluşturulan yeni bir çalışmada küresel ısınmanın Alp dağları üzerindeki etkisi ortaya çıktı. Dağlardaki karlar erirken bölgeye özgü olan bitkilerin azalmaya başladığı ve yeni bitkilerin ortaya çıktığı ifade edildi.

Bu durum, “İklim değişikliği Alpleri beyazdan yeşile çeviriyor” şeklinde yorumlandı.Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 2019 raporuna göre, Alplerin önümüzdeki 10-30 yıl içinde kar kütlesinde yüzde 25’e varan bir azalma görmesi bekleniyor. Rapora göre, kar eridikçe yıkıcı sonuçlara yol açabilecek daha fazla kaya düşmesi ve toprak kayması olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekoloji