İktidara soğuk duş: Millet İttifakı öne geçti

İktidara soğuk duş: Millet İttifakı öne geçti

Avrasya Araştırma'nın son seçim anketinde Cumhur İttifakı'na ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kötü haberler var. Millet İttifakı, Cumhur İttifakını; Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ise Recep Tayyip Erdoğan'ı geride bıraktı.

Avrasya Araştırma, nisan ayına ait son seçim anketini yayımladı. Ankete göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti'nin oyu yüzde 32,5'te, MHP'nin oyu ise yüzde 7,6'da kalıyor. İki partinin toplamı yüzde 40,1. Millet İttifakı'nda ise CHP yüzde 27,3, İYİ Parti ise yüzde 13,1 oy alıyor. Bu iki partinin oylarının toplamı yüzde 40,4. HDP'nin oyu ise yüzde 10,1 olarak açıklandı.

"Erdoğan'a kesinlikle oy vermem" diyenler artıyor

Ankette, Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olması durumunda 'kesinlikle oy vermeyeceğini' beyan edelerin oranı ocak ayında yüzde 44,6 iken nisanda yüzde 49'a çıktı. Erdoğan'a 'kesinlikle oy vereceğini' beyan edenlerin oranı ise ocakta yüzde 32,1 iken nisanda yüzde 29,3'e düştü.

Ekonomide güven 1 ayda çakıldı

Hükûmete ve Cumhurbaşkanına da ekonomi alanında güven düşmüş durumda. Salgının bitişiyle birlikte hükûmetin ve Cumhurbaşkanının ekonomik krizi bitirebileceğine inananların oranı son 1 ayda yüzde 30,5'ten yüzde 24,3'e düştü.

Türkiye'de ekonomik kriz olduğunu düşünenlerin oranındaki hızlı değişim ise çok dikkat çekici. Üç hafta önce Türkiye'nin yüzde 83,2'si ekonomik kriz olduğunu düşünürken, bugün bu oran yüzde 88'e çıkmış durumda.

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun kazanacağına inanç artıyor

Mansur Yavaş ile Recep Tayyip Erdoğan'ın seçime girmesi durumunda Erdoğan'ın seçimi kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 29 iken, Yavaş'ın kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 44,5 olarak açıklandı. Bu oranlar ocak ayında yüzde 31,5 "Erdoğan kazanır", yüzde 40,8 ise "Yavaş kazanır" şeklindeydi.

Ekrem İmamoğlu ile Recep Tayyip Erdoğan'ın seçime girmesi durumunda Erdoğan'ın seçimi kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 28,2 iken, İmamoğlu'nun kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 43,3.  Bu oranlar da ocak ayında yüzde 30,9 "Erdoğan kazanır", yüzde 32,5 ise "İmamoğlu kazanır" şeklindeydi.

Akşener ve Kılıçdaroğlu sempati topluyor

Öte yandan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in de son aylarda hızlı bir yükselişe geçtiği görülüyor. Şubat ayında "Kendinizi Erdoğan'a mı yoksa Meral Akşener'e mi yakın hissediyorsunuz?" sorusuna cevap verenler; yüzde 42,6 ile Erdoğan derken yüzde 39,9 ile Akşener demişti. Bu oran nisan ayında tersine döndü. Kendisini Akşener'e yakın hissedenlerin oranı yüzde 44'e yükselirken, Erdoğan'a yakın hissedenlerin oranı yüzde 37'ye düştü.

Aynı soru Kılıçdaroğlu ve Erdoğan için de soruldu. Şubatta yüzde 43,5 Erdoğan çıkarken, yüzde 47,9 Kılıçdaroğlu çıkmıştı. Erdoğan'ın oranı yüzde 36,1'e düşerken, Kılıçdaroğlu'nun oranı ise yüzde 48,5'e yükseldi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.