Irak’ta "Ekim protestoları" 3. yıl dönümünde

Irak’ta "Ekim protestoları" 3. yıl dönümünde

Irak’ta 1 Ekim 2019 tarihinde başlayan ve dönemin Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin istifası ile sonuçlanan hükümet karşıtı protestoların 3. yıl dönümü dolayısıyla başkent Bağdat’ta sabahın erken saatlerinden itibaren gösteriler başladı.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu çok sayıda kişi yaralandı. Eylemde, "Halk, rejimi devirmek istiyor" sloganları atıyor.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, 1 Ekim 2019'daki hükümet karşıtı gösterilerin 3. yılında düzenlenen protestolara güvenlik güçlerinin ses bombası ve biber gazıyla müdahalesinde çok sayıda kişi yaralandı.

Irak güvenlik güçleri, Bağdat’ın merkezi Tahrir Meydanı’ndaki Cumhuriyet Köprüsü’nde kurulan bariyerleri aşmaya çalışan göstericilere biber gazı ve ses bombasıyla müdahale etti. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu vücudunun çeşitli yerlerine kapsül isabet eden onlarca kişi yaralandı. Yaralılar tedavi edilmek üzere çevredeki hastanelere götürüldü.

Göstericilerin taş atarak karşılık vermesi sonucu güvenlik güçlerinden de yaralılar olduğu kaydedildi. Güvenlik güçleri, yabancı misyon temsilciliklerinin ve Meclisin de bulunduğu Yeşil Bölge’ye çıkan tüm yol ve köprüleri beton bariyerlerle trafiğe kapatmış durumda.

"HALK, REJİMİ DEVİRMEK İSTİYOR"
Irak’ın başkenti Bağdat’ta, kanlı hükümet karşıtı gösterilerin yıl dönümünde protesto eylemi yapanlar, "Halk, rejimi devirmek istiyor" ve "Halk, yolsuzluk yapanları devirmek istiyor" sloganları atıyor.

EKİM 2019’DAKİ PROTESTOLAR
Irak’ın başkenti Bağdat’ta kamu hizmeti yetersizliği ve yolsuzluk nedeniyle 1 Ekim 2019’da başlayan protestolar, 25 Ekim’de şiddetini arttırarak ülke geneline yayılmıştı. Protestolarda 600’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 17 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Artan protestolar ve baskı üzerine dönemin Başbakanı Adil Abdülmehdi, Kasım 2019’da istifa etmek zorunda kalmıştı.