Bu yapılan Mustafa Kemal Atatürk'e karşı büyük ayıp

İBB’nde, Hacıosman Korusunun isminin “Atatürk Kent Ormanı” olarak değiştirilmesi kabul edilmedi. Korunun ismi AKP ve MHP gruplarının oy çokluğu ile “Hacı Osman Atatürk Kent Ormanı” oldu.

CHP’li Tarık Balyalı ‘Hacı Osman Atatürk Kent Ormanı’ olarak isimlendirilmesinin ülkenin kurucusuna karşı çok büyük ayıp edildiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde, Hacıosman Korusunun isminin “Atatürk Kent Ormanı” olarak değiştirilmesi kabul edilmedi. İBB Meclisinde korunun ismi AKP ve MHP gruplarının oy çokluğu ile “Hacı Osman Atatürk Kent Ormanı” oldu. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ‘Hacı Osman Atatürk Kent Ormanı’ olarak isimlendirilmesinin ülkenin kurucusuna karşı çok büyük ayıp edildiğini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir süre önce “19 Mayıs’ta açacağız” sözünü verdiği Sarıyer Hacıosman’daki açılışını gerçekleştirmiş ve adını “Atatürk Kent Ormanı’ olacağını açıklamıştı. İmamoğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği korunun adının “Atatürk Kent Ormanı” olarak değiştirilmesi İBB Meçlisi’nde gündeme geldi. Toplantıda konuşan CHP Grup Sözcüsü Balyalı, AKP grubunun koruya “Atatürk” isminin verilmesine karşı çıktığını belirterek şunları söyledi:

“Hacıosman Korusunun ismini idaremiz tarafından Atatürk Kent Ormanı olarak değiştirilmesi noktasında bir teklifi var. Neden olduğunu anladığım ama, anlamak istemediğim bir şekilde Ak Parti uzun bir zamandan beri bu isme direniyor. Şöyle bir isim teklifinde bulunmuşlar ‘Hacı Osman Korusu olarak bilinen ve kent ormanı olarak kullanılan düzenlenen veya düzenlenecek olan alana tadilen ‘Hacı Osman Atatürk Kent Ormanı’ olarak isimlendirilmesi.. Bu çok büyük bir ayıptır.

Bu ülkenin kurucusuna büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e karşı çok büyük ayıptır. Eğer Atatürk isminin önüne bir şey getirecekseniz bu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olur başka bir şey olmaz. Eğer bir yer ibaresi ifadesi varsa, Atatürk Kent Ormanı Hacı Osman Korusu diyebilirsiniz” dedi.

TRAJİKOMİK BİR İFADE

“Komisyonun bu konudaki gerekçesine bakıyoruz. Benzer isimler olduğu gerekçesiyle ‘Florya Atatürk Ormanı, Belgrat Ormanı Atatürk, Atatürk Arboretumu ve yine burası eğer tek başına kullanılırsa, burası Atatürk Kent Ormanı olursa, rapordan okuyorum isminin yine Atatürk isminin tek başına kullanılması durumunda, kullanılan ismin hangi bölgeye ait olduğunun bilinmesinin mümkün bulunmadığından, yani Sarıyer’de binlerce milyonlarca metre karelik bir yeşil alana Hacı Osman Korusu ismini değiştirip ismini Atatürk yapacağız ve İstanbullular buranın nereye ait olduğunu bilemeyecekler.

“BÖYLE BİR AKIL YOK”

“Böyle bir akıl yok. Biz burada harita komisyonumuzun öncelikli görevi nedir, isimlendirme. 147 nolu rapordan okuyorum, Habitat Parkının ismini, Darülbedai Parkı olarak değiştiriyor muyuz, değiştiriyoruz. Herhangi bir sorun yok. Oy birliği ile yapıyoruz bunu. Yine Sarıyer ilçemizde çok bilinen herkesin bildiği Cendere Caddesi’nin ismini ‘Azerbeycan Caddesi olarak değiştiriyor muyuz? Değiştiriyoruz.

Buda oy birliği ile geçiyor. Peki İstanbullular Atatürk Kent Ormanını bulamıyor da buradaki Azerbeycan Caddesini nasıl bulacaklar? Öyle bakarsak buna da ret vermek lazım. Ama gerçekten İstanbulumuza yüce meclisimize, AK Parti’nin kurumsal kimliğine AK Partinin Belediye Meclis Grubuna, Harita Komisyonuna gerçekten yakışmayan bir tavır içersin de Atatürk Kent Ormanı isminin değiştirilmiş olması ve önüne ‘Hacı Osman Atatürk Kent Ormanı’ böyle farklı bir ifade konulmasını kabul edebilmek mümkün değil. Hiçbir vicdan hiçbir şey bunu kabul etmez.

Ülkenin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önüne Hacı Osman koyun. Bölgenin ismi Hacı Osman olabilir eyvallah, Hacı Osman metrosu olabilir eyvallah, kardeşim Atatürk Kent Ormanına niye karşısın orayı anlatsanıza bize. Böyle bir şey yok kabul edilemez. “AK Partinin metrolarla ilgili engellemelerini biliyoruz, UKOME ile ilgili engellemelerini biliyoruz, Sirkeci’yi ondan sonra Haydarpaşa’yı da biliyoruz arkadaşlarda Atatürk İsmini niye bu kadar engellemeye çalışıyorsunuz onu gerçekten bilemiyoruz.

Ben şu maddeye gelinceye kadar umutla bunun isminin değiştirebileceğini düşünüyordum. O yüzden sordum bir düzeltme var mı diye. Bir düzeltme yok ama bunun yerine ne yazık ki Atatürk Kent Ormanın ismi Hacı Osman Atatürk Kent Ormanı olmuş traji komik bir ifade. Bu ibareyi hiçbir şekilde kabul etmiyoruz”

KEMERBURGAZ KENT ORMANININ İSMİ DEĞİŞTİ

İBB Meclisi’nde Hacıosman Korusu’nun adı “Hacıosman Atatürk Kent Ormanı” olarak değiştirilirken Kemerburgaz Kent Ormanı ismi de “15 Temmuz Kent Ormanı” olarak değiştirildi

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.