İstanbul Sözleşmesi davası bugün görülecek

İstanbul Sözleşmesi davası bugün görülecek

“Sözleşme bir erkeğin eline aldığı bir kalemle, attığı imza ile fesih edilecek bir sözleşme değildir. ''

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin açılan davalardan 15’i bugün Danıştay 10. Daire’de görülecek. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin başvurularının yanı sıra çok sayıda baro ve sendikanın da aralarında bulunduğu 15 davanın duruşması başladı. İstanbul Sözleşmesi’ni savunan siyasi parti temsilcileri ve yüzlerce kadın duruşma öncesi basın açıklaması yaptı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka kadınların haklarını savunmak üzere Danıştay’da olduklarını ifade etti.

BULDAN: BİR ERKEĞİN ELİNE ALDIĞI KALEMLE FESH EDİLECEK BİR SÖZLEŞME DEĞİL

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, başvurusunun ardından bugün yapılacak duruşması öncesi yaptığı açıklamada, “Sözleşme bir erkeğin eline aldığı bir kalemle, attığı imza ile fesih edilecek bir sözleşme değildir. Biz HDP olarak Danıştay’a bir başvuruda bulunduk ve bu kararı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Danıştay’dan olumlu bir kararın çıkması sadece bizim değil, bu ülkede yaşayan milyonlarca kadının talebidir. Milyonlarca kadını temsilen bu duruşmayı izlemek için buradayız” ifadelerini kullandı.

‘BEN İSTEDİM OLDU’ KARARINA KARŞI DAVA

EŞİK Platformu adına yapılan açıklamada, “Bugün yine burada ülkenin dört bir yanından gelen kadınlarla hukuksuz fesih bildirimin iptalini şahitlik edecek. Kadınların meşru talebi karara bağlanacak. ‘Ben istedim oldu’ kararına karşı açtığımız davaların katılımına geldi sıra. Bu kavga karanlık ile aydınlığın kavgası.” denildi.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey Erden, bugünkü duruşmaya öldürülen kadınların ailelerinin geldiğini söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından gelenlerin haklarını savunmak için burada olduğunu ifade eden Erden, “Bugün duruşmaya eşleri, çocukları öldürülen 20 aile geldi. Ellerinde çocuklarının fotoğraflarını taşıyorlar” dedi.

SALONDA ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN AİLELERİNE YER AYRILDI

Birgün’den Nisa Küçük’ün haberine göre, Duruşmaya katılmak için çok sayıda avukat yetki belgesi alırken, baroların, kadın örgütlerinin, siyasi partiler ile meslek kuruluşlarının duruşmaya katılım çağrısı karşılık buldu. Duruşmanın yapılacağı salon tamamen dolarken, salonda öldürülen kadınların aileleri için yer ayrıldı.

Duruşmayı Pervin Buldan, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Bektaş ve çok sayıda kadın örgütü ile baro izliyor. Mahkeme heyeti, ilk duruşmada 10 dosyayı ele aldı ve her davacı için 3 kişiye söz hakkı verdi.

AİLELERDEN ‘AFİŞLİ’ TEPKİ

Mahkeme heyeti, ikinci duruşmada 15 dosyayı ele aldı ve her davacı için 3 kişiye söz hakkı verdi. İlk savunmayı Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey Erden yaptı. Mahkeme heyetine “Görmeniz, anlamanız için bugün buraya öldürülen 20 kadının ailesi ile geldik” diyen Erden, “İzmir’de kızı Gizem Filiz öldürülen anne Bahriye Filiz bugün burada. Öldürülen ve çocukların Remziye Tüysüz’ün kardeşi Mutlu burada. Öldürülen Fatma Hülya Yıldız, kocasından kaçtı, çocukları ile yaşıyordu. Ama kocası koruma kararına rağmen evi bastı Fatma’yı öldürdü. Abisi Ekrem bey burada. Bu aileler ve bizim için o kadınlar önce insandı” ifadelerini kullandı.

Müjde Tozbey Erden savunmasında öldürülen kadınların ailelerini tanıtırken, aileler de “Burada” diyerek karşılık verdi. Salonda aynı zamanda öldürülen kadınların aileleri, çocuklarının fotoğraflarının yer aldığı afişleri Tozbey’in savunması boyunca ayağa kalkarak mahkeme heyetine gösterdi. Tozbey’in savunması uzun süre alkış aldı.