İstanbul’da iki yeni ''terör ihtisas mahkemesi’ kuruldu

İstanbul’da iki yeni ''terör ihtisas mahkemesi’ kuruldu

Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesine 1 yıl süreyle başka dava verilmemesi kararlaştırıldı.Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesince,...

Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesine 1 yıl süreyle başka dava verilmemesi kararlaştırıldı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesince, terör ihtisas mahkemesi olarak kurulmasına karar verilen İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına Hâkim Kemal Selçuk Yalçın, 27. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına ise Hâkim Abdurrahman Orkun Dağ’ın atanmasına karar verdi.

Hâkim Dağ, basın suçlarına bakan İstanbul 2. Asliye Ceza, Hakim Yalçın ise 35. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi olarak görev yapıyordu.

Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şamil İnan ise uyuşturucu ihtisas mahkemesi olan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak atandı.

ERGENEKON MAHKEMESİ’NE 1 YIL BAŞKA DOSYA VERİLMEYECEK

HSYK 1. Dairesinin müstemir yetki kararnamesiyle, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin 30 Haziran 2017 tarihine kadar genel tevziye kapatılması kararlaştırıldı. Yargıtay tarafından usulden ve esastan bozma kararı verilmesin üzerine 274 sanıklı Ergenekon davasının gönderildiği İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmanın 21 Haziran’da yapılmasına karar vermişti. Ergenekon davasının yaklaşık 4 bin ek delil klasörü bulunuyor.

6 MAHKEME KAPATILDI

İstanbul 74, 75 ve 76. Asliye Ceza Mahkemeleri ile İstanbul 5, 6 ve 7. Çocuk Mahkemelerinin 08 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

TERÖR İHTİSAS MAHKEMESİ

HSYK’in resmi gazetede yayınlanan kararıyla, İstanbul’da 26 ve 27, Aydın 3, Balıkesir 3, Erzurum 3, Gaziantep 8, ve Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemelerinin terör ihtisas mahkemeleri olarak kurulmasına verildi.

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL