İşte esnafa verilecek işsizlik maaşının kriterleri

İşte esnafa verilecek işsizlik maaşının kriterleri

Meclis'ten geçen ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek torba yasa sonrası esnafa işsizlik maaşının kriterleri belli oldu.Takvim'de yer alan habere göre, işsizlik maaşının kriterleri şöyle:İsteğe bağlı sigortalılar,...

Meclis'ten geçen ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek torba yasa sonrası esnafa işsizlik maaşının kriterleri belli oldu.

Takvim'de yer alan habere göre, işsizlik maaşının kriterleri şöyle:

İsteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyette bulunanlar hariç tüm Bağ- Kur'lular kapsama girecek.

Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Şu anki en alt seviyeden prim ödeyen esnaf aylık 35,55 lira yatıracak, devlet de 17,77 lira verecek.

Esnaf Ahilik Sandığı sigortalılar için sigortalılığının sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödemiş olanlara 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödemiş olanlara 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdüren ve prim ödemiş olanlara 300 gün ödenek verilecek.

Ödeneğin günlük tutarı, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancın yüzde 40'ı kadar olacak. Ancak ödeneğin miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemeyecek. Mevcut asgari ücrete göre hesaplama yapıldığında damga vergisi kesilmiş olarak aylık en az 705,60 lira, en çok bin 411 lira işsizlik ödeneği verilecek.

Ödenekten yararlanabilmek için sigortalılığın bitmesi gerekecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem