İyi Parti'de 20 istifa: CHP Türkiye'nin önünü açtı

İyi Parti'de 20 istifa: CHP Türkiye'nin önünü açtı

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar ve Yönetim Kurulu'nda bulunan 19 kişi, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti. Genel Merkez tarafından yapılan çağrıyla...

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar ve Yönetim Kurulu'nda bulunan 19 kişi, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti. Genel Merkez tarafından yapılan çağrıyla bu kararı aldığını açıklayan Ulupınar, koltuğu Yönetim Kurulu’nda görevli Koray Ükünç’e bıraktı. İYİ Parti Balçova İlçe Başkanı Serap Özöktem de görevini bıraktı.

İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında kararını açıklayan Ulupınar, şu ana kadar milletvekili aday adaylığı için yapılan başvuru sayısının 102’ye ulaştığını söyledi. 

Ankara’dan kendisine ''İstifa et’ talimatı geldiğini belirten Ulupınar, “Ben İl Başkanlığı'ndan istifa ediyorum. Aday olurum, yaparlar ya da yapmazlar; Ankara’nın kararı. 'Ben adayım' demem, pazarlık içinde bulunmam. Hatta onlar, 'Başvur' demeden başvurmam. Onlar 'İstifa et' dedi, ediyorum. Yönetim Kurulu'ndaki seçime kadar yerime geçici olarak Koray Ükünç geçecek. Yönetim Kurulu'ndan ne karar çıkarsa o arkadaşımız, benden sonra İl Başkanlığı'nı sürdürecek. Bu seçimlerin çok önemli olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyorum. 1 ilçe başkanımız, kesin istifa etti, 2 ilçe başkanımız bugün kararını verecek" diye konuştu.

Yönetimden istifa edenlerin milletvekili aday adayı olacağını kaydeden Ulupınar, “Bu görevi benim kadar iyi yapacak hatta benden daha iyi yapacak arkadaşlarımız var. Ben bu görevi tenzil-i rütbe olarak görmedim. 'En iyi sen yaparsın' dedikleri için büyük şerefle kabul ettim. Bundan sonra aday gösterilmesem de ben bir ağabey olarak kenarda kalırım. Kim il başkanı olacaksa emrine girer, sonuna kadar destekçisi olurum" dedi.

Partilerini yaptığı büyük kongre nedeniyle 'baskın seçim' kararı alındığını savunan Ulupınar, “Orada toplanan kalabalık, 'erken ve baskın seçim'i getirdi. Ne dedilerse aksi oldu. Öyle bir tarih aldılar ki İYİ Parti’yi seçime sokmamak için her şeyi yaptılar. 24 Haziran da böyle bir karardır. Allah ayaklarına dolandırdı, olmadı" dedi.

YILDIRIM'DAN CHP'YE: DESTANSI DURUŞ

CHP’li 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesini 'destansı bir duruş' olarak nitelendiren Yıldırım Ulupınar, "Türkiye’nin önünü açtı. Ben CHP Genel Başkanı başta olmak üzere CHP’li üyeler dahil hepsine teşekkürlerimi ve şükranlarımı Türkiye demokrasisi adına sunuyorum" dedi.

İYİ Parti yönetiminde istifa edenler şöyle:

Hüsmen Kırkpınar, Çağrı Özdemir, Galip Çetin, İbrahim Dönertaş, Lütfü Kılıç, Esra Akkaş, Kamil Ergenekon, Bülent Kırılmaz, Ülkü Doğan, Murat Kapkaç, Erhan Atlı, Sinan Çiğdem, Şükran Yörük, Erhan Atlı, Osman Çandır, Tülay Yaman, Armağan Abacıoğlu, Cengiz üretmen, Adnan Selvi