İzmir Atatürk Lisesi müdürüne tepkiler büyüyor

İzmir Atatürk Lisesi müdürüne tepkiler büyüyor

İzmir'in köklü okullarından Atatürk Lisesi'nin mezuniyet töreni sırasında öğrencilerin, 10'uncu Yıl ve İzmir Marşı okumak istemesiyle yaşanan tartışmaya okulun mezunları da katıldı. Okulun önünde toplanan bir grup mezun,...

İzmir'in köklü okullarından Atatürk Lisesi'nin mezuniyet töreni sırasında öğrencilerin, 10'uncu Yıl ve İzmir Marşı okumak istemesiyle yaşanan tartışmaya okulun mezunları da katıldı. Okulun önünde toplanan bir grup mezun, yaşananlara tepki gösterdi. 

'EĞİTİM SİSTEMİYLE İLGİLİ ZİHNİYET DEĞİŞMELİ'
Basın açıklamasını yapan Atatürk Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Murat Saraç, "Üzücü bir olay. Güzel geçen mezuniyet töreni aynı zamanda Anneler Günü'ydü. Törenin sonunda üzücü olay yaşanıyor. Güzel de geçti aslında. En sonda gençler, oradaki coşkuyla İzmir Marşı'nı ve Onuncu Yıl Marşı'nı söylemek istiyorlar. Burada bir engelleme oluyor. Okulumuz aydınlık geleceği sağlayan bir okul. Aydınlık geleceğin gençlerini yetiştiren okulumuzun bu şekilde anılması da üzüntü verici. Pek çok yerden tepki geldi. Burada aslında eğitim sistemiyle ilgili zihniyet değişimine ihtiyaç var. Tepkimiz isimlerle ilgili değil. Biz zihniyetin değişmesini istiyoruz. Geçmişte de farklı konularda kriz yaşadık. Okulumuzun ismine layık olmasını istiyoruz. Bu tür şeylerle anılmasını istemiyoruz" dedi.  

Tartışmalar ve okul müdürüne tepkiler sürerken bir tepki de Solcu Liseliler'den geldi. Solcu Liseliler bugün lise önünde "Atatürk Lisesi öğrencileri boyun eğmez" başlıklı bir bildiri dağıttı. 

whatsapp_image_2018-05-15_at_15.56.14.jpg

(Fotoğraf: soL)

Bildiride şunlar söylendi:

İzmir Atatürk Lisesi'nde 13 Mayıs Pazar günü 12. sınıfların mezuniyet programında, kep atma töreni sırasında bir kez daha düzenin gerici yüzüyle karşı karşıya geldik. Her yıl okunan ve bu yıl da okunmak istenen İzmir Marşı, okul müdürü tarafından "siyasi içerikli" denilerek engellenmek istendi. Müdür bey siyasi anlamı yok sayılamayacak marş için; "Bu okulun bahçesinde sadece Atatürk Lisesi Marşı okunur, başka marş söyletmem" demiş, kendi öğrencilerinden korkmuştur. O kadar korkmuştur ki; çocukça oyunlarla müziğin sesini açtırıp, marş söyleyenlerin sesini bastırmak istemiş, ancak başarılı olamamıştır.

Burdan kendisine ve onun gibi düşünen eğitimcilere sesleniyoruz;
Ülkede gericilik bu denli kol gezerken,
Takkeli şarlatanlar etrafta cumhuriyet karşıtlığı yaparken,
Binlerce öğrenci "parasız" diye yutturulmaya çalışılan eğitim sisteminde ve sürekli değişen sınavlar içinde boğuşurken,
Memleketine sahip çıkan, haksızlığa boyun eğmeyen öğrencilerin siyasetle ilgilenmesine engel olamayacaksınız!
Geleceğimiz için mücadele etmemize, daha aydınlık ve güzel yarınları "düşünmemize" engel olamayacaksınız!
Bu düzen değişmeli diyen herkesin sesini solcu liselilerin sesine katmaya, elini taşın altına koymaya çağırıyoruz.

Ne olmuştu?

İzmir Atatürk Lisesi'nde mezuniyet töreni sırasında okul müdürü Selamettin Demirhan İzmir Marşı'ndan rahatsız olarak bu marşı yasaklamıştı. 

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL